Irak ordusundan IŞİD’e operasyon: 4 IŞİD’li yakalandı!

Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Sözcüsü Yahya Resul, ordunun IŞİD’e yönelik düzenlediği operasyonunda 4 IŞİD’li ele geçirildiğini açıkladı.

Irak resmi haber ajansı INA’ya konuşan Resul şunları söyledi:

“Başbakan Mustafa el-Kazimi, güvenlik teşkilatları ve istihbarat biriminin eşgüdüm içinde hazırladığı strateji doğrultusunda IŞİD çetelerinin takibi sürüyor. Devamlı hayata geçirilen nokta operasyonlar var. Terörle Mücadele Kurumu; Bağdat, Babil, Kerkük ve Diyala’yı kapsayan bölgede, çarşamba günü bir nokta operasyonu düzenledi. Operasyonda bağlı oldukları terör ağı aracılığıyla vatandaşların ve güvenlik teşkilatlarının güvenliğine zarar vermeye çalışan 4 IŞİD’li ele geçirildi. Kazimi, istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının IŞİD’in sığınak ve merkezlerini imha amacıyla yürüttüğü kara ve hava operasyonlarını takip ediyor.”

Irak ordusu geçen hafta perşembe günü IŞİD kalıntılarına yönelik arama tarama ve temizlik operasyonu başlatmıştı. Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı yaptığı açıklamada, Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Mustafa el-Kazimi’nin talimatı ve Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın gözetiminde, Bağdat Operasyonlar Komutanlığı’nın önceki gün sabaha karşı Bağdat’ın kuzeyinde geniş çaplı askeri güvenlik operasyonu başlattığını bildirmişti.

Operasyonlar sırasında Hava Kuvvetleri ve Ordu Havacılık desteğinin alındığı belirtilen açıklamada vatandaşların çıkarlarının korunması, hakkında arama kararı bulunanların yakalanması, güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi amacıyla IŞİD kalıntılarının takip edildiği ve bu bölgelerde aramalar yapıldığı kaydedildi.