Irak, Kuveyt yönetiminden, borçlarının silinmesini istedi!

Coronavirüs salgınının yol açtığı ekonomik kriz ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle zor bir dönemden geçen Irak, Kuveyt yönetiminden, borçlarının silinmesini istedi.

The Wall Street Journal gazetesini haberine göre, Irak Maliye Bakanı Ali Allavi, (aynı zamanda vekaleten Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı), Kuveyt’e olan, 3 milyar dolarlık Körfez Savaşı tazminatı borcunun silinmesi yahut ertelenmesi önerisinde bulundu.

Irak, petrol gelirlerinin yüzde 3’üne denk gelen Kuveyt’e tazminat ödemelerini, DAİŞ’le savaş nedeniyle 2014 yılında durdurmuştu.

Habere göre Irak yönetimi, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.

Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu da Körfez ülkeleriyle güçlü ilişkiler kurulması halinde Irak’taki mali krizin son bulacağı görüşünde.

Parlamenter Ahmed Mezher Cuburi, dışa açılma siyasetinin, yaşanan krizi erkenden bitireceğini ve siyasi istikrar sağlayacağını belirtti. Cuburi, enerji piyasası olarak Körfez’in Irak’a daha yakın olduğunu, bu sayede memur maaşları için kaynak bulunabileceğini söyledi.

Cuburi ayrıca, bütün gümrük kapılarının merkezi hükümet tarafından kontrol edilmesinin de ekonomik açıdan önemli katkı sunacağını belirtti.