Irak, Kürtlerin kontrolündeki IŞİD’lileri kabul etmedi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Kuzey Suriye’de tutuklu bulunan 13 bin IŞİD’linin Irak’a nakledilmesini önerdiği, Bağdat yönetiminin ise bunu kabul etmediği belirtildi.

Russia Today’in Iraklı siyasi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, kısa bir süre önce Irak’ı ziyaret eden AB yetkilileri, Kürtlerin komtrolündeki cezaevlerinde tutuklu bulunan 13 bin IŞİD mensubunun Irak’a getirilip, Bağdat’ta yargılanmasını istedi.

Iraklı yetkililerin ise, Iraklı olmayan Avrupa vatandaşlarının yargılanması konusunun farklı bir sorun olduğunu ve bunun Irak’la herhangi bir alakasının olmadığını belirttiği ifade edildi.

Yetkililerin, söz konusu IŞİD’lilerin Irak topraklarında suç işlemediğine dikkat çektiği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunun başlamasının ardından IŞİD mensubu 2 tehlikeli kişiyi Irak’a naklettiklerini açıklamıştı.

Trump, AB ülkelerinin kendi vatandaşları olup Rojava’da tutuklu bulunan IŞİD mensuplarını almasını istiyor.

ABD Başkanı, Eylül ayından ülkesine ait güçlerin Rojava’dan çekileceğini açıkladığında, “Yüzlerce yıldır devam etmekte olan çeşitli gruplar arasında mücadele. ABD asla Ortadoğu’da olmamalıydı. 50 askerimizi çıkardık. Türkiye, Avrupa’nın geri almayı reddettiği, IŞİD’in savaşçılarını ele geçirmek zorundadır. Aptal sonsuz savaşlar, bizim için sona eriyor!” demişti.