Irak-İran arasında ‘Kürt örgütlere karşı’ güvenlik anlaşması

Irak ile İran, iki ülke arasındaki sınır güvenliğini de kapsayan güvenlik anlaşması imzaladı. Anlaşmanın önemli ölçüde Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet yürüten Rojhılatlı Kürt partilere karşı için yapıldığı bildirildi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisinin yazılı açıklamasına göre Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Bağdat’ta bulunan İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi.

İki ülke ilişkileriyle bölgesel konuların ele alındığı görüşmede Sudani, Irak’ın hiçbir komşu ülkeye yönelik “saldırı sahası” olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Görüşme kapsamında, İran ile ortak sınırları koruma ve güvenlik alanında işbirliğini güçlendirmek için anlaşma imzalandı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Şemhani, Bağdat’ın İran’ın “terörist” olarak tanımladığı gruplarla etkili ve kararlı bir şekilde mücadele sözü verdiğini belirterek, imzalanan anlaşmanın bu grupların faaliyetlerine son verilmesine katkı vereceğini ifade etti.

İran anlaşmayı neden önemsiyor?

İran, 2022 yılında Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde bulunan Rojhılatlı Kürt partilere ait kamp ve karargahları defalarca füzelerle bombaladı.

İran, ahlak polisin 22 yaşındaki Jina Emini’yi gözaltına alması ve karakolda katletmesinin ardından Rojhılat ve İran’da genelinde başlayan gösterileri Kürt örgütlerin teşvik ve tahrik ettiğini iddia ediyor.

Irak, İran ve Suudi Arabistan arasında 2016 yılında bozulan diplomatik ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmelere arabuluculuk yapıyor.

Ali Şemhani’nin Bağdat’a yaptığı ziyarete İran yönetiminin önemli ekonomi kurmaylarının da katıldığını kaydeden IRNA, ikili görüşmelerde ekonomik alanındaki işbirliği dışında Bağdat’ın Tahran’dan elektrik ve doğal gaz alımı konularının de ele alındığını bildirdi.