Irak Hükümeti Sözcüsü Ahmed Molla Tala: Kürdistan anayasal statüye sahip

 Irak Hükümeti Sözcüsü Ahmed Molla Talal, Kürdistan’ın Irak’ın bir parçası olduğunu ve anayasal bir statüye sahip olduğunu söyledi.

K24’e konuşan Irak Hükümeti Sözcüsü Ahmed Molla Talal, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin önce Başkan Mesud Barzani ile bir araya gelerek, siyasi konuların yanı sıra Irak ve bölgedeki gelişmeleri görüştüğünü belirtti.

Talal, görüşmede ErbilBağdat ilişkileri ilişkilerin güçlendirilmesi ve anlaşmaya varılmasının masaya yatırıldığını kaydetti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin anlaşması temelinde memurların maaşlarının bir kısmının tahsis edildiğini vurgulayan Talal, “Çünkü Kürdistan Bölgesi vatandaşları, Irak vatandaşlarıdır ve Irak Hükümeti onların ihtiyaçlarını karşılamaktan sorumludur” dedi.

Anlaşmanın uygulanması temelinde ilişkilerin güçlendirilmesi geliştiğini belirten Talal, bunun 2021 bütçesinin hazırlanmasının bir başlangıcı olduğunu söyledi.

Kazimi’nin İbrahim Halil Sınır Kapısı’na giderek denetmelerde bulunduğunu bildiren Talal, Irak Başbakanı’nın Duhok’taki mülteci kampını da ziyaret ettiğini ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bu kampa büyük bütçe tahsis ettiği için kampın iyi bir durumda olduğunu ifade etti.

Ezidi sığınmacıların evlerine dönmelerini istediklerini bildiren Talal, anlaşmaları siyasi yollarla çözmek istediklerini ve Arap aşiretler ile Ezidiler arasındaki barışın istikrarlı olmasını istediklerini dile getirdi.