Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’den Şengal açıklaması

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, “Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı”nın açılış konuşmasını yaptı.

Irak’ın geçmişte çeşitli sorunlar ve tehlikelerle karşı karşıya kaldığını dile getiren Kazimi, “Bağdat Konferansı, dünyayla en iyi ilişkilerin geliştirilmesi için bakış açımızı yansıtıyor” dedi.

“Irak halkı, uluslararası destek sayesinde teröre galip geldi” diyen Kazimi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak olarak topraklarımızın başkalarına saldırı, bölgesel ve uluslararası çatışma sahası olmasını kabul etmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Şengal bölgesini ziyaret ettim. Şengal ve ülkemizin diğer her yerinde tüm tehlikelere rağmen hayatı normale döndürmek istiyoruz. Komşu ve dost ülkelerle savaş ve gerginliğe bir daha geri dönmeyiz. Aramızdaki ortaklık alanları çok fazla. İyi niyet ve iş birliği, bölgemiz ve dünya barışı için önemlidir.”

Irak’ta uluslararası yabancı yatırım için kapıları açtıklarını ifade eden Kazimi, söz konusu konferansta ekonomik iş birliği de hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kazimi, 10 Ekim’de yapılacak erken seçimlerde uluslararası toplumdan destek istediklerini ve bunun olumlu karşılandığını kaydetti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, ülkesinin başkalarına saldırı, bölgesel ve uluslararası çatışma sahası olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.