Irak Başbakanı Kazimi: Kontrol dışı silahları toplayacak ve seçimleri düzenleyeceğiz

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, kontrol dışı silahları toplama ve erken seçimleri düzenleme sözü verdi.

Kazimi, ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra kentini ziyaret ederek, bakanlar kurulu toplantısını burada düzenledi.

Kazimi, kentteki sınır kapıları ve limanlarda denetimlerde bulunduğu sırada siyaset, ekonomi, güvenlik ve yasaların egemenliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kazimi’nin Basra ziyareti, bazı kentlerin karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlediği ziyaretler kapsamında geldi. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Kerbela ve Diyala kentlerini ziyaret etti.

Kazimi, Basra’da düzenlenen basın toplantısında, ‘silahların devlet elinde toplanması ve sınır kapılarının yozlaşmışların değil, hukukun üstünlüğüne tâbi olması’ gerektiğini vurguladı. Kazimi ayrıca hükümetin ‘ülkedeki ekonomik ve sağlık krizini çözme, seçimlerin şeffaf bir şekilde yapılabilmesi için uygun zemini hazırlama görevine’ bağlılığını yineledi.

Başbakan Kazimi, uzun yıllardır silahlı grupların ve siyasi partilerin tahakkümü nedeniyle sınır kapılarında yaşanan idari kaosu ve yolsuzluğu ortadan kaldırmak amacıyla hafta başında Diyala kentinde başlattığı hamleyi, Basra’nın kuzeyindeki Um Kasr Limanı ile Kuveyt’e açılan Safvan Sınır Kapısı’nı ziyaret ederek sürdürdü.

Kazimi, Diyala’daki Mendeli Sınır Kapısı’nda yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine ‘gümrüklerin kutsallığına’ el uzatanlara karşı ateş açma yetkisi verdiğini duyurdu.

Kazimi, burada sınır kapısı çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Bugün burada bu önemli sınır kapısıyla yolsuzluğa batan herkese, düzen ve hukukun üstünlüğünü yeniden hakim kılma mesajı veriyoruz. Bu yalnızca hükümetin talebi değil aynı zamanda halkın, siyasi grupların ve sivil kuruluşların talebidir. Çeşitli isimler altında (sınır kapılarında) heba edilen paraların dönemi bitti” dedi.

Kazimi, “Sınır kapısındaki tüm çalışanlara şunu söylüyorum: Ne yazık ki yolsuzluğa batanların sığınağı, geçidi ve meskenine dönüşen sınır kapıları ajandasıyla ilgili size söz verdiğimiz gibi yeni bir dönem başladı” ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Kazimi, “Limanlar, dünyanın bütün ülkelerinde en önemli sınır geçitleridir. Liman, ekonominin temel direklerini oluşturur ve geliştirilmesi için gerekli planlatın yapılması gerekir. Ülke bugün ekonomik ve mali krizden geçmekte. Petrol dışında devlet hazinesini destekleyebilecek en önemli gelirler liman ve gümrüklerden gelir” ifadesini kullandı.

Kazimi, genelde ülkedeki sınır kapılarını özelde ise Basra’daki sınır kapılarını kontrol altına almanın zorluğunu kabul ettiğini belirterek, “Bugün bu iki sınır kapısıyla ilgili büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Ancak bu aynı zamanda hükümetin düzen ve yasayı uygulamak için bir fırsattır. Yolsuzlukla mücadele sınır kapılarından başladı. Halkın paralarının korunması için sınırdaki çalışmalar büyük bir ciddiyetle takip edilmelidir” dedi.

Basra sakinleri uzun yıllardır işsizlik, belediye hizmetlerindeki aksaklıklar, içme suyu sıkıntısı ve kısıtlı sürelerle verilen elektrik hizmeti gibi sorunlarla boğuşuyor. Kazimi, Basralıların sıkıntılarını gidermek adına birtakım kararlar aldıklarını duyurdu. Buna göre, Bakanlar Kurulu, ‘Basra Büyük Su Projesiyle ilgili sözleşme prosedürlerinin devam edilmesi’ kararı aldı. Söz konusu proje istihdam imkanları sağlayacak en stratejik proje olarak görülüyor. Bakanlar Kurulu ayrıca İmar ve İskan Bakanlığı ile belediyeler arasında yapılacak koordinasyonla Basra Valiliği’ni, uzman komiteler aracılığıyla Basra Büyük Su Projesi’nin periyodik takip çalışmalarına dahil edilmesini onayladı.

Basra’da geçen yıl yüzlerce vatandaş içme suyundan zehirlenerek hastanelere kaldırıldı. Bu da yönetime karşı öfkeli protestoların fitilini ateşledi.

Basra’da toplanan Bakanlar Kurulu, ağır işleyen projelerin hızlandırılması amacıyla proje dosyalarının Bakanlar Kurulu bünyesindeki Toplumsal Hizmetler birimine sevk edilmesi ve birimin 1 ay içinde tavsiyeler sunması yönünde karar aldı.

Öte yandan Ortak Operasyonlar Komutanlığı, bütün sınır kapılarında kontrolü sağlamak için entegre bir plan hazırladığını duyurdu.

Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı’nın (Kazimi) tüm sınırları kontrol altına alma talimatı üzerine Mendeli ve Munduriye sınır kapılarında kontrol sağlandıktan sonra Sınır Kapıları Heyeti ile eşgüdüm içerisinde entegre bir plan hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti ile olan Şelamçe Sınır Kapısı ve Kuveyt ile olan Safvan Sınır Kapısında tam kontrol sağlama görevi Basra Operasyonlar Komutanlığı’na verildi” denildi.

Açıklamaya göre, Deniz Gücü, Um Kasr Limanı’ndaki deniz sınırında tam kontrolü sağlamakla görevlendirildi. Basra Operasyonlar Komutanlığı ile Deniz Gücü’ne Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı’na bağlı yedek kuvvetlerin takviye edilmesine ve bu iki komutanlığa sınırlarda yasaları uygulama ve güvenliği sağlama noktasında tüm yetkilerin verildiği belirtildi. Ortak Operasyonlar Komutanlığı ülkenin bütün sınır geçişlerinde kontrolü sağlamaya devam edeceğini vurguladı.