Irak Başbakanı Kazimi’nin Ankara ziyaretine eşlik eden Duhok Valisi: Türkiye, Şengal benzeri bir müdahalenin Mahmur kampına da yapılmasını istedi

Duhok Valisi Ali Teter, Türkiye’nin Irak’a ekonomi ve güvenlik alanında destek ve işbirliği güvencesi verdiğini, Ankara’nın Şengal Anlaşması’nın benzerinin Mahmur için de yapılmasını istediğini bildirdi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’ye Türkiye ziyaretinde eşlik eden heyette yer alan Duhok Valisi Ali Teter, K24 televizyonun yayınında, Kazimi başkanlığındaki Irak heyetinin Türkiye ziyaretinde birçok konunun masaya yatırıldığını söyledi.

Güvenlik konuları ve PKK’nin Irak topraklarından çıkarılması konuları dışında, Kerkük-Ceyhan Boru Hattı’nın yenilenmesi ve karşılıklı ticaret hacminin 20 milyar dolara yükseltilmesi gibi konuların konuşulduğunu kaydeden Teter, “Sihêla’da yaşananlardan dolayı Irak Başbakanı, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne ve güvenlik güçlerine desteğini vurguladı. Kürdistan Bölgesi’nin kendini savunacak güçte olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Ankara’daki görüşmede, Kazimi’nin komşu ülkelerin içişlerine müdahale edilmemesini gündeme getirdiğini bildiren Teter, Irak Başbakanı’nın ülkesinin kara ve hava egemenliğine saygı duyulmasını istediğini belirtti.

Irak Başbakanı’nın iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasını talep etiğini söyleyen Teter, Türkiye’de yatırımcıların temsilcileriyle toplantı yaptıklarını ve yatırımcıların Irak hükümetinden şikayetlerini dile getirerek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ise sorun yaşamadıklarını aktardıklarını ifade etti.

Kerkük konusunun gündeme geldiğini kaydeden Duhok Valisi, Fırat ve Dicle suyu sorununun de Erdoğan’la görüşmede konuşulduğunu ve Ankara’nın bu konuda sorun çıkarmayacağını belirttiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nı desteklediğini vurgulayan Teter, anlaşmanın bir benzerinin Mahmur Kampı için de yapılması istendiğini ifade etti.