Irak Başbakanı Kazimi, Beşşar Esad’a Haşdi Şabi ile mesaj gönderdi!

Suriye rejimi lideri Beşşar Esad, 26 Ağustos’ta Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’nin Temsilcisi ve Haşdi Şabi Başkanı Falih el-Fayyad ile terörle mücadele çalışmaları ve sınırlar arası güvenlik konularını ele aldı

Falih el-Fayyad, Irak hükümeti temsilcilerinden oluşan heyet ile birlikte geçtiğimiz yıllarda birkaç defa Esad ile görüşmede bulunmuştu.

SANA’dan aktardığı habere göre Fayyad, Esad’a Irak Başbakanının ‘farklı düzeylerde ikili işbirliğinin geliştirilmesi, ikili diyalogun sürdürülmesi, bölgede meydana gelen siyasi ve güvenlik gelişmeleri konusunda ikili koordinasyon ve terörle mücadele’ ile ilgili mesajını aktardı. SANA’ya göre görüşmede, iki ülkenin ve diğer terör örgütleri tarafından maruz kaldıkları terörle mücadele hususunda Suriye-Irak arasındaki devamlı koordinasyona ilişkin meseleler ele alındı. İki taraf, Suriye ve Irak halklarının tanık olduğu terörün yok edilmesinin, halkın ve büyük başarılara imza atan iki ülkenin ordularının ellerinde gerçekleşeceğini belirtirken, dış tarafların desteğine rağmen iki ülkenin teröre karşı mücadelede kurtardıkları bölgeler ve kaydettikleri başarılara dikkat çekildi.

İki taraf ayrıca, bölgenin karşı karşıya olduğu ekonomik ve güvenlik zorluklarının ve ciddi dış planların, bu planları engellemek ve iç işlerine dış müdahaleye son vermek için ülkeleri arasında yakın işbirliği gerektirdiğini vurguladı.