Irak Başbakanı Kazimi: Başbakanlığı kabul etmeseydim iç savaş çıkacaktı

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, “Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaş çıkacaktı” dedi.

Arap basınına Irak’taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, genel seçimlerin ertelenmesini istemediğini belirterek, seçimlerin belirlenen tarihte yapılacağını vurguladı.

Ülkedeki aktivistleri seçimlere katılmaya çağıran ve seçimlere katılım konusunda iyimser olduğunu söyleyen Kazimi, “Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaşçıkacaktı” ifadelerini kullandı.

Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın seçimleri boykot kararını değerlendiren Kazimi, “Sadr’ın kararını anlayışla karşılıyorum ve bu karardan caymasını istiyorum. Ülkede reform yapılması için Irak halkını seçimlere katılamaya davet ediyoruz” dedi.

Ülkede aktivistlerin öldürülmesikonusuna da değinen Kazimi, herkesin siyaset ve güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi’nin katillerini bildiğini ancak hepsinin kaçtığını belirterek, “Bazıları aktivistleri yakalama kararlığımız konusunda şüphesi var, ancak bütün aktivist ve göstericilerin katillerini konusunu araştırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Irak’ta geçtiğimiz aylarda 6 Haziran’da yapılması planlanan erken seçimler10 Ekim’e ertelenmişti.