Irak Başbakanı göstericileri tehdit etti: Hesabı sorulacak

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, “yasal olmayan yollara başvurarak hak arayanlardan hukuk çerçevesinde hesap soracaklarını” söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşmasında ülkede devam eden eylemlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Abdulmehdi, göstericileri ve İçişleri Bakanı’nı uyardı.

Abdulmehdi, göstericilere ateş açılmaması gerektiğini ifade ederek, konuyla ilgili Irak İçişleri Bakanı’na şiddet uygulanmaması talimatı verdiğini belirtti.

Abdulmehdi, konuşmasının devamında, “Göstericilerin hükümete ait binaları yakmaktan kaçınmaları gerekiyor. Bu tür eylemler onlara herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Devletin kurumlarına zarar veren herkes cezalandırılacaktır. Hakkını hukuk çerçevesi dışında arayanlar, yargıya hesap verecektir” ifadelerini kullandı.

ÜLKEDEKİ OLAYLAR

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şimdiye kadar 320’nin üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Bağdat başta olmak üzere orta ve güneydeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında zaman zaman İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Güvenlik güçlerinin göstericilere sert müdahalesine de tepki gösteriliyor.