Irak Başbakanı: Basra’daki olaylar silahlı çatışmaya dönüşebilir

Irak Başbakanı Haydar Abadi, parlamentoda düzenlenen olağanüstü oturumda Basra’daki olayların silahlı çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Irak Parlamentosu, 12 Mayıs genel seçimlerden birinci çıkan Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine Basra’daki olaylarla ilgili olağanüstü toplandı.

Başbakan Abadi, oturumda yaptığı konuşmada, “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı gösterilerin sürdüğü Basra’da halkın taleplerinin meşru olduğunu belirtti. Abadi, bazı meydan okumalarla karşı karşıya bulunduklarını ve bunların bir bölümünün “siyasi” olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı, “Basra’daki olaylarda siyasi alanı güvenlik ve hizmet alanından ayırmalıyız. Anlaşmazlıkların silahlı çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulunuyoruz” dedi.

8 Temmuz’dan bu yana gösteriler düzenleniyor

Irak’ın güneyindeki petrol zengini Basra kentinde “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı 8 Temmuz’dan bu yana gösteriler düzenleniyor.

Son günlerde giderek alevlenen gösteriler sırasında dün akşam bir grup, İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basarak ateşe vermişti. Dünkü gösterilerde 3 kişi ölmüş, 50 kişi yaralanmıştı.

Basra’daki gösteriler sırasında daha önce de devlet televizyonu ile Şii parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti.

Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu iki ayda 20’den fazla gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

İlgili Haberler