Irak Askeri İstihbarat Şefi Saad el Ellak: IŞİD yöneticileri Türkiye’ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı, bu kişilerin dosyalarını Ankara’ya ilettik!


Irak’ın Askeri İstihbarat Şefi Korgeneral Saad el Ellak, Suriye’den Türkiye’ye kaçan IŞİD’in bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıklarını belirterek, “IŞİD yöneticileri Türkiye’ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı. Bu kişilerin dosyalarını Ankara’ya ilettik” dedi.

Irak’ın Askeri İstihbarat Şefi Korgeneral Saad el Ellak, CNN International’a verdiği röportajda, IŞİD’in “kasası” konumundaki bazı yöneticilerin Türkiye’ye kaçtıklarını ve örgütün bu kişiler aracılığıyla yeni saldırılar planladığını söyledi.

Irak’ın 9 üst düzey IŞİD yöneticisi hakkında Türkiye’ye dosya gönderdiğini belirten el Ellak “Bu kişilerin hala büyük miktarda mali kaynağa erişimi var. Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Olası bir felaketin önlenebilmesi için uluslararsı bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Iraklı istihbarat şefi, “Kampları terk edip ülkelerine geri dönebiliyorlar ve böylece Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika gibi ülkelerde büyük tehlike arz ediyorlar” şeklinde konuştu.

El Ellak, örgütte “emir” olarak adlandırılan bu üst düzey IŞİD yöneticilerinin Baxoz’da bulunan kamplardan kaçarak  sınırdaki kaçakçılara yüklü miktarlarda rüşvet verip gizlice Antep’e kaçtıklarını belirterek, “Şu anda Türkiye’de bulunan IŞİD’liler, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor” dedi.

“OPERASYONLARININ ADI PARMAKLIKLARI YIK”

El Ellak, örgüt üyeleri arasındaki konuşmalardan, Suriye ve Irak’taki hapishanelerde tutulan IŞİD’lileri kaçırmak için hapislere baskın planladıklarının anlaşıldığını söyledi. Iraklı komutan, IŞİD’in hapishanelere baskın planına “Parmaklıkları yık” kod adını verdiğini ifade etti.

“ÖRGÜTÜN EN İYİ BOMBACILARI”

El Allak, Ankara’ya dosyaları gönderilen IŞİD’liler arasında “örgütün bugüne kadarki en iyi bombacıları” olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali’nin de bulunduğunu belirtti.

El Allak ayrıca, “Eğer IŞİD yeni üye kazanmakta ve kontrolü tekrar geri sağlamakta başarılı olursa bu tüm dünya için felaket olur” diye konuştu.