Interpol tarafından aranan IŞİD üyeleri Bursa’da ilk duruşmada serbest bırakıldı

Bursa’da geçtiğimiz Ocak ayında IŞİD üyesi oldukları ve resmi belgede sahtecilik yaptıkları iddiasıyla tutuklanan, ayrıca Interpol tarafından kırmızı ve mavi bültenle arandıkları tespit edilen Houda Z., Malika B. ve Fatıha T. çıkarıldıkları ilk duruşmada serbest bırakıldı

Suriye’de IŞİD bünyesinde faaliyette bulundukları belirlenen Houda Z, Malika B. ve Fatıha T. ile onlara yardım ve yataklık ettiği tespit edilen Kazım A, geçen ocak ayında Bursa’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonla gözaltına alındı. İnterpol tarafından mavi ve kırmızı bültenle arandıkları saptanan Fransa vatandaşı 3 kadın ile Kazım A, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde haklarında ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından 10’ar yıl hapis cezası istemiyle dava açılan Houda Z, Malika B. ve Fatıha T. ile Kazım A, hakim önüne çıktı. Sanıklar, ‘IŞİD üyesi olmadıklarını’ iddia etti. Mahkeme heyeti, sanıklar Houda Z, Malika B. ve Fatıha T’ye kent ve yurt dışına çıkış yasağı koyarak, 15 günde bir en yakın polis merkezine gidip imza vermeleri şartıyla tahliyelerine karar verdi. Kazım A’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma ertelendi.