İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi için çok önemli etkiye sahip olan bir mikro-organ keşfedildi.

Bu organ, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan lenf bezlerinin üzerini ince bir zar şeklinde örtüyor.

Avustralya’nın Garvan Enstitüsü’nde yapılan araştırmanın liderlerinden olan Dr. Tri Phan, “Aşıların nasıl yapılması gerektiği konusunda uzun zamandır çalışıyoruz, ancak bağışıklık sisteminin bazı hastalıkları nasıl hatırladığı konusuna çok fazla değinmemiştik” dedi.

Bir enfeksiyon vücudumuza bulaştığı zaman bağışıklık sistemi hücreleri, bu istilacı enfeksiyon virüslerine karşı antikor üretiyor. Enfeksiyona karşı üretilen işe yarar antikorların tabiri caizse kodları saklanır, aynı enfeksiyon tekrar vücuda uğradığında bu antikorlar tekrar üretiyor.

Böylece enfeksiyon vücuda yayılmadan dışarıya atılmış oluyor. Aşılar ise uygun antikorların üretimi konusunda bağışıklık sistemine uyarılar gönderirler.

Saldırılara karşı en uygun antikoru üretmek için “B” hücreleri görevlidirler. Bu hücrelerin ömrü genelde diğerlerinden çok çok uzundur, hatta onlarca yıl boyunca yaşayıp, antikor kayıtlarını da saklayabilir.

Hiç görmedikleri bir enfeksiyonla ilk kez savaşacaklarında ise plazma hücreleri üretmeleri gerekir. İşte bu noktada tıbbi ve bilimsel bilgi henüz net bir açıklama getiremez. En azından şimdiye kadar öyleydi.

Araştırma ekibinin foton mikroskopları altında yaptıkları araştırmalar, B hücrelerinin bazı yardımcı hücrelerle lenf bezlerindeki bir dokuya giriş yaptıklarını gözlemledi.

Bu hücreler dokudan dışarıya çıktıklarında ise birer plazma hücresine dönüşmüşlerdi. Yani vücudumuz o güne kadar hiç karşılaşmadığı bir enfeksiyonla karşılaşırsa, lenf bezlerinizin yüzeyinde yer alan özel dokuya B hücrelerini gönderiyor, bu doku hücreleri plazma hücrelerine dönüştürüyor.

Varlığı kanıtlandı

Kanser hastalarından alınan lenf düğümlerini yakından inceleyen ekip, SPF’nin varlığını kesin bir şekilde kanıtladı.

Araştırmacılara göre muhtemelen tüm memelilerde ve belki de diğer hayvanların bir kısmında SPF organından var. Bunu netleştirmek için araştırmaların devam etmesi bekleniyor.

SPF, bugüne kadar daha önce hiç farkedilmemişti. Dr. Phan, organın çok ince ve geleneksel mikroskoplarla neredeyse görülmez olduğunu belirtti.

Aslında vücudunuza yeni bir enfeksiyon bulaştığında tüm Hafize B hücreleri plazma hücrelerine dönüşmüyor.

Phan’a göre yapılan aşılar geliştirildikçe daha fazla plazma hücresine dönüşebilen B hücreleri üretmek mümkün olabilecek.

Bağışıklık sistemimiz bir destek almaksızın, bulaşan enfeksiyonla uzun süreler boyunca mücadele verirse, biyolojik olarak tükenmeye başlıyor. SPF’nin keşfi ise bilim insanlarına daha efektif aşılar üretme fırsatı sunuyor.