İnsan Hakları Örgütü: Silahlı gruplar Afrin’de 6 kişiyi kaçırdı

Afrin İnsan Hakları Örgütü’nden bir kaynağın Erbil merkezli K24’e verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Sivil Polis grubu, 19 Ocak’ta Şadere köyünden Kemal Habib, Ahmed Habib ve İdris Şeref isimli 3 kişiyi kaçırdı.

Kaynak, silahlı grupların 3 kişiyi YPG ile bağlantıları oldukları suçlamasıyla kaçırdıklarını, daha sonra her birinden 300-500 dolar aldıktan sonra 5 Şubat günü serbest bıraktığını aktardı.

Ayrıca, yine SMO’ya bağlı Feyleq El-Şam grubunun da Afrin’in İska köyünden Muhyedîn Koco adında birini kaçırdığı ve akıbetinin henüz bilinmediği belirtildi.

Kaynak, yine Sivil Polis grubunun 27 Ocak’ta Hasan Hemade (75) ve Ednan İsmail Erebo (70) adında 2 yaşlıyı  kaçırdığını belirtti.

Rojava’nın Afrin kenti 18 Mart 2018 yılında Türkiye ve silahlı grupların kontrolüne girdikten bu yana binlerce kişi kaçırıldı ve çok sayıda kişinin akıbeti henüz bilinmiyor.

Eski adı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olan SMO’ya bağlı silahlı grupların haraç, fidye, vergi ve göçe zorlamak için Kürtleri Özerk Yönetim’le ilişkileri olduğu gerekçesiyle suçlayıp kaçırıyor.

Afrin’deki aktivistler, silahlı grupların sivil halkı kaçırmadaki amaçlarının Afrin’de korku yaratarak Afrinlilerin göç ettirilmesini sağlamak ve bölgenin demografik yapısını değiştirmek olduğunu söylüyor.