İngiltere’den Şam ve Moskova’ya sivil uyarısı

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Batı’yı teröre destek vermekle suçlayan Suriye rejimi ve Rusya’ya sert eleştiriler yönelterek bu karalamanın devam etmesi halinde yasal yollara başvuracakları uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin kasım ayı dönem başkanlığını yürüten İngiliz Büyükelçi Pierce, Suriye oturumunda Rusya ve Suriye rejimini sivillere yönelik hava saldırıları, hastaneleri bombalama ve uluslararası insani hukuku ihlal etmekle eleştirdi.

Pierce’ın suçlamalarına cevap veren Rusya ve Suriye’nin temsilcileri ise Batı’yı teröristlere destek vermekle suçladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, “Cenevre’de müzakerelere katılanların muhalif, Suriye’de savaşanların ise terörist” olduğunu vurgulayarak, teröristlerin ılımlı muhalifler olarak gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Tekrar söz alan İngiliz Büyükelçi Pierce ise, Rusya ve Suriye’nin Batı’nın teröre destek verdiği iddialarını yalanlayarak, “Batı’ya yönelik saldırılar ve bizi teröre destek veriyor ya da onların yanında yer alıyormuşuz gibi gösterme girişimleri durmak zorunda. Biz BM’nin Suriye’ye barış götürmesi için uğraşıyoruz, insani yardımlar için para veriyoruz. Bu saldırıları hak etmiyoruz. Konsey dışında bu tür açıklamalar olursa yasal yollara başvurulacak. Tüm bunlar karalama ve doğru değil” diye konuştu.