İngiltere Yüksek Mahkemesi: Parlamentonun askıya alınması hukuka aykırı

İngiltere’de yüksek mahkeme, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu beş hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı olarak buldu.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu zorunlu tatil etmesi, ülkenin en üst yargı organı tarafından hukuka aykırı olarak nitelendirildi. Yüksek Mahkeme parlamentonun mümkün olan en kısa zamanda toplanabileceğine hükmetti. Başbakan Johnson’ın tavsiyesi ile parlamento İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından beş hafta süre ile askıya alınmış, yoğun tartışmalara neden olan karara karşı iki ayrı dava açılmıştı.

Yüksek Mahkeme’nin kararında Başbakan Boris Johnson’ın, “Majestelerine parlamentoyu askıya alma önerisi” götürmesinin de yasa dışı olduğu vurgulandı.

İNGİLTERE’DE TARİHİ BİR KARAR OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Kararı okuyan Mahkeme Başkanı Yargıç Brenda Hale, “parlamenter demokrasinin uzun süreyle askıya alınmasının”, “demokrasinin temel ilkeleri üzerindeki etkisinin aşırı” olduğunu söyledi. Kararda ayrıca parlamentonun zorunlu tatil edilmesine yönelik uygulamanın geçersiz ve hükümsüz olduğu ifade edilerek, milletvekillerinin parlamentonun toplanması için hemen girişimlere başlayabilecekleri bildirildi.