İngiltere vatandaşı IŞİDli Begum bulunduğu kamptan kaçırıldı

Çocuğunu ülkesinde doğurmak için İngiltere’ye dönmek istemesiyle gündeme gelen Begum, bulunduğu kamplarda cihatçı eşlerin tehditleri sebebiyle kaçtı

2015 yılında IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden İngiltere vatandaşı Shamima Begum, çocuğunu doğurmak için ülkesine dönmek istediğini duyurmuştu.  Yaptığı açıklamalar yüzünden kamptaki diğer cihatçı eşleri tarafından ‘davayı küçük düşürmekle’ suçlanan Begum’un aldığı ölüm tehditleri yüzünden doğan çocuğuyla birlikte başka bir kapma kaçırıldığı öğrenildi.

Begum, basına yaptığı açıklamalarda Suriye’nin kuzeyinde kaldığı Al-Hol kampındaki koşullardan şikayetçi olduğunu söylemişti. Kendisine yönelik tehditlerin artması ve başına ödül konduğunun öğrenilmesi üzerine ise Begum, yeni doğan çocuğu Jerah’la birlikte dün gece saatlerinde gizlice kamptan çıkarılarak Irak sınırına yakın Al-Roj kampına kaçırıldı.

Begum’un avukatı Tasnime Akunjee ise, yaptığı açıklamada “Shamima ve bebeğinin çeşitli güvenlik endişeleri nedeniyle Al-Hol kampından çıkarıldığını doğrulayabilirim. Kendisi ve çocuğunun, kampta kalan diğerleri tarafından tehdit edildiğini anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiliz basınına konuşan kaynaklar ise IŞİDli gelinin hayatını korku içinde geçirdiğini belirterek, ‘Başına ödül konmuş durumda. Kurtulmak için yer değiştirerek kaçmaktan başka çaresi olmadığını düşünüyordu. Shamima kampta bir nevi ünlü haline geldi ve IŞİD’le geçen hayatını anlatma cüretinde bulunduğu için sert misillemeleyle karşılacağından korkuyor.”

IŞİD’e katıldığı için pişman olmadığını açıklamıştı

Begum, daha önce yaptığı açıklamalarda ‘IŞİD’e katıldığı için pişman olmadığını, ancak çocuğunu İngiltere’de doğurmak istediğini’ söylemişti. Bu isteği yerine getirilmeyen Begum, çocuğunu Suriye’deki mülteci kampında doğurmuştu. Öte yandan, İngiliz makamları da Begum’un vatandaşlıktan çıkarılma sürecinin başladığını açıklamıştı.

“Pasaportla daha fazla ne işim olabilir?”

Begum, IŞİD’e katıldığı zaman pasaportunun elinden alındığını, ancak ‘Pasaportla daha fazla ne işim olabilir?’ diye düşündüğü söylemişti

İngiliz hükümet yetkilileri ise Begum’un Bangladeş vatandaşlığına uygun olduğunu söylese de, Bangladeş’in de kendisini vatandaş olarak kabul etmeyeceği öğrenildi.