İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti

The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, planın detaylarından bahsetmedi.

BBC’nin haberine göre, Wallace ayrıca ABD’nin Afganistan’ı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustos’tan önce “hiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağını” ifade etti.

Öte yandan Borish Johnson, Pazar günü yaptığı açıklamada G7 liderlerinin Salı günü Afganistan’daki krizi video konferans toplantısıyla tartışacaklarını duyurdu.

Johnson, ayrıca G7 toplantısına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Uluslararası toplumun güvenli tahliyeleri sağlamak, insani krizi önlemek ve Afgan halkını son 20 yılın kazanımlarını güvence altına alıp onları desteklemek için birlikte çalışması hayati öneme sahip” dedi.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan zengin ülkeler grubu G7, geçtiğimiz Haziran ayında İngiltere’nin ev sahipliğinde 2 yılın ardından yüzyüze bir araya gelmişlerdi.

Ancak toplantının ardından ABD’nin 31 Ağustos’ta ülkeden çekilme kararıyla birlikte Taliban, Afganistan’daki şiddetini artırarak daha fazla kentin kontrolünü ele geçirdi. Geçtiğimiz Pazar günü ise başkent Kabil’le birlikte tüm ülkeye hakim oldu.

ABD Başkanı Joe Biden da Afganistan’dan ayrılmak isteyen tüm ABD vatandaşlarını tahliye etme sözü verdi. Ancak söz konusu operasyonun “tarihin en zor havayolu nakillerinden biri” olduğunu dile getirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 1 hafta içerisinde 2 bin 500 ABD vatandaşı da dahil 17 bin kişinin Kabil’den tahliye edildiğini bildirdi.