“İmparatorluğun Kızı” Esra Aysan

“İmparatorluğun Kızı”, bir gazeteci kadının Türkiye’de değişen koşullarla son 10 yılda tepetaklak olan hayatını anlatıyor. Ülkedeki havanın kadına şiddeti nasıl artırdığına değiniyor.

Baştan sona, edebiyattan müziğe sanatın her koluna dokunan ve sanata bir güzelleme olarak da kabul edilebilecek “İmparatorluğun Kızı”, roman içinde roman. 5 perdelik modern bir opera eseri ve onun librettosu şeklinde hayal edilen, bu doğrultuda bölümlendirilen “İmparatorluğun Kızı”nda kadının aşk takıntısı, hüznü ve hayal kırıklıkları lirik dilde ifade edilirken, mizah da elden bırakılmıyor. Üstelik, bir çağdaş roman olarak ülkenin sosyolojik seyrine ayna tutuyor.

İmparatorluğun Kızı’nda Duygu Asena, Leyla Gencer, Erol Büyükburç gibi tanınmış isimlere ilişkin ilgi çekici aktarımlar da bulunuyor. Eğitimli, çağdaş, kariyer sahibi kadındı. İmparatorluk heveslerinin dillendirildiği ülkede son on yılda hayatı tepetaklak oldu. İşinden edildi, kocasından şiddet gördü, çocuklarına umut verebilmek adına yalan söyledi. Değişmeyense sevdiği adama karşı hisleri ve bekleyişiydi. Roman içinde roman ancak hikayesi gerçeklere dayanan İmparatorluğun Kızı, hüznü ve hayal kırıklıklarını sarsıcı dille anlatırken, mizahı da elden bırakmıyor. Mutlu son bekleyenlere ise sürpriz teklifte bulunuyor.

Kitap ismi: İmparatorun Kızı

Yazar : Esra Aysa

Yayınevi: Beyaz Köşe

İlgili Haberler