IMF: Türkiye ekonomisinde daralma tahmin edilenden daha derin

Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıl dünya ekonomisi için büyüme tahminini ticarette artan gerilim ve ABD’de yükselen faiz oranları sebebiyle düşürdü. Avrupa’da gelişen piyasalarda büyümenin beklenenden daha fazla zayıflayacağını belirten IMF bunda Türkiye ekonomisinde 2019’da beklenen büyük daralmanın da etkili olduğunu belirtti.

IMF yıllık dünya ekonomisi raporunu İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda açıkladı. Kuruluş, küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e indirdi. IMF, 2020 yılı için Ekim ayında yaptığı büyüme tahmini yüzde 3,7’den yüzde 3,6’ya indirdi.

Türkiye’deki ekonomik daralmanın tahmin edilenden daha derin olmasını gösterdi. IMF, 2020 yılında Türkiye’de daha kısıtlayıcı dış finansal koşullara uyum sağlama çabası sebebiyle daha yavaş bir toparlanma olacağı tahmininde de bulundu.

IMF, büyüme oranlarının tüm dünyada daha düşük bir seyir izlemesine yol açabilecek gelişmeler arasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden herhangi bir anlaşma olmaksızın ayrılması ve Çin ekonomisinde beklenenden daha büyük bir yavaşlama olması olasılığını saydı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreciyle ilgili belirsizlikler devam ediyor. Resmi olarak belirlenen tarihe üç aydan daha az bir süre kalmış olsa da İngiltere parlamentosunda bu sürecin nasıl olacağına ilişkin bir görüş birliği yok. İngiltere’nin AB’den çıkış tarihi yaklaştıkça pek çoklarına göre resmi bir anlaşma olmadan Brexit’in gerçekleşmesi ihtimali artıyor. Bu durumda İngiltere ve AB Dünya Ticaret Örgütü’nün ülkeler arasındaki ticareti düzenleyen anlaşmalarına bağlı kalmak zorunda olacak.

IMF, ABD ekonomisinde yüzde 2,5 olan büyüme oranı tahminini değiştirmedi. Ancak para birimi olarak Euro’yu kullanan 19 ülkede büyüme görünümünü yüzde 1,8’den yüzde 1,6’ya indirdi. IMF böylece son 3 ay içinde büyüme tahminlerini ikinci kez revize etmiş oldu.

IMF’ye göre, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranının da yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e düşmesi bekleniyor. IMF, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin ekonomisindeki büyüme oranının da yüzde 6,6’dan 6,2’ye düşmesini bekliyor. Bu oran Çin ekonomisinde 1990 yılından bu yana görülen en düşük büyüme oranı.

Gittikçe gerilimin arttığı ticaret savaşları dünya ekonomisi için önemli riskleri beraberinde getiriyor. Başkan Donald Trump döneminde ABD çelik ve alüminyum ithalatına ve Çin mallarına ek gümrük vergisi getirmiş, hem Çin hem de ABD’nin ticari ortaklarından da misilleme gelmişti. IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath, “Ticarette artan belirsizlik yatırıma daha fazla zarar verecek ve küresel arz zincirinde aksamalara yol açacak” dedi.

IMF’nin raporunda ABD’de ve başka ülkelerde yükselen faiz oranlarının 2007-2009’daki ekonomik kriz sonrasında düşük faizden borçlanan gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilediği belirtildi. Borçları biriken ülkelerin daha yüksek orandaki faizlerle bu borçları yeniden yapılandırmak zorunda olduğuna dikkat çekildi. Yükselen doların da dolar cinsinden kredi kullanan gelişmekte olan piyasalar için durumu daha da zorlaştırdığı belirtildi.