İmamoğlu’nun avukatları HSK’ya başvurdu: Hüseyin Zengin duruşmalar sürerken neden, hangi amaçla ve hangi gerekçeyle Samsun’a nakledilmiştir?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları İmamoğlu hakkındaki yargılama devam ederken hakim Hüseyin Zengin’in görev yerinin değiştirilmesi ile ilgili Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvurdu.

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve İmamoğlu’nun avukatı Gökhan Günaydın HSK önünde yaptığı açıklamada, İmamoğlu’nun dava süreci devam ederken, “hem doğal hakim ilkesine hem de adil yargılanma ilkesine aykırı” bir şekilde, “beşinci celseden sonra duruşma hakimi Hüseyin Zengin, daha İstanbul’a yeni gelmişken ve nakil yönetmeliği uyarınca 8 yıl boyunca İstanbul’da çalışma hakkı varken” Samsun’a tayin edildiğini söyledi.

Hakim ve savcıların nakil yönetmeliği koşullarının oluşmadığını savunan Zengin, HSK’nın “kamuoyunun bu konudaki ciddi kaygılarını giderecek” açıklama yapması gerektiğini belirtti:

“Biz bunlara ilişkin kamuoyundan öğrendiğimiz kadarıyla herhangi bir varit, geçerli bir durumun olmadığını biliyoruz. O halde Hüseyin Zengin duruşmalar sürerken neden, hangi amaçla ve hangi gerekçeyle Samsun’a nakledilmiştir? Birinci dilekçede birinci talebimiz budur.

“İkinci talep ise şudur. Hüseyin Zengin Samsun’a tayin edildikten sonra gerek çevresine gerek kendisini arayan basın mensuplarına verdiği beyanatlarda kendisine İstanbul’da Anadolu Adliyesi’nde baskı yapıldığını, bu duruşmada cezalandırma çıkması halinde ağır ceza hakimliğine terfi ettirileceğini, eğer ceza vermezse tam tersine naklinin çıkacağını, bir başsavcının kendisine gelerek bölge adliye mahkemesinde ayarlandığını dolayısıyla karar vermesinde bir sıkıntı doğmayacağını söylediğini ifade etmektedir.

“Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca HSK, ihbar ve şikayetler üzerine bir soruşturma ve inceleme açma durumundadır. Biz diyoruz ki bu soruşturma ve incelemeyi açınız. Eğer hâkim Hüseyin Zengin’e baskı yapan başsavcı varsa, eğer İstinaf Mahkemesi ayarlanmışsa burada baş harfleri verilen kişileri bulunuz ve bunların hakkında bir soruşturma yürütünüz. Soruşturmayı yaparken de Hüseyin Zengin’in ifadesine başvurunuz. Hüseyin Zengin neden söylüyor gazetecilere acaba bunları? HSK soruşturmasında tekrar edecek mi? Bu da yetmez gazeteciler Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel’in ifadelerine de lütfen başvurunuz.”

Üç kez reddi hakim talebinde bulunulduğu iddialarına ilişkin ise Günaydın, “Bu doğru değildir. Hüseyin Zengin hakkında 3’üncü duruşmadan sonra Mart 2022’de bir reddi hâkim talebinde bulunulmuştur…Biz hakimi de korumak için reddi hakim talebinde bulunarak bu meselenin değerlendirilmesini istedik. Yoksa hakimin tutumuna yönelik önemli bir şikâyetimiz o tarih itibariyle söz konusu değildi…

“Biz reddi hâkim talebinde bulunsak bile bu hakim diyor ki ‘Bana baskı yaptılar.’ Biraz önce söylediğim iddiaları ortaya koyuyor. Ben Adalet Bakanı’na siyasete girmek yerine HSK’nin Başkanı olarak bu konularda adil yargılanmayı garanti etmek üzere faaliyet bulunmasını tavsiye ederim” dedi.