İlham Ahmed iznews’e konuştu: Dün kısa süreli çatışma yaşandı, bugün ise bölge sakin

Kuzey Suriye Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) – Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altında bulunan Tel Rıfat’ta saldırı girişiminde bulunduğunu ve yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından geri çekilmek zorunda kalındığını ifade etti.

İlham Ahmed sözlerini şöyle sürdürdü, “Dün yaşanan çatışmada, kimseye saldırmadık, bize yönelik bir saldırı hazırlığı olmuş, o esnada mayınlara basıldı, ölen ve yaralanan askerler olmuş. Bugün ise bölge sakin” dedi.

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin kentin Tel Rıfat kasabasında açılan ateş sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. TSK’dan yapılan yazılı açıklamada, “yapılan tacize bölgedeki TSK unsurları tarafından cevap verildiğini ve belirlenen hedeflerin yoğun ateş altına alındığını” ifade edilmişti.20 Ocak’ta TSK ve Türkiye destekli grupların Afrin’e başladığı operasyon 18 Mart’ta son bulmuştu. Operasyon sırasında 200 binin üzerinde Afrinli kenti terk ederek Tel Rıfat bölgesine yerleşmişti.

iznews | Rozerin Urucu