İkinci dalga Koronavirüs salgınına karşı önlem alma çağrıları arttı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısı 20 milyon 280 bini aşarken, özellikle Avrupa’da yaşanan ikinci dalgası korkusu nedeniyle virüse karşı harekete geçme çağrıları yoğunlaştı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Aralık ayında patlak vermesinden bu yana 740 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsü kontrol altına almak için hükümetler ve vatandaşların mümkün olan her şeyi yapması gerektiğini söyledi.

WHO Direktörü yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bu hafta 20 milyonu aşan Kovid-19 vakası ve 750 bin ölüme ulaşacağız. Bu istatistiklerin arkasında büyük bir acı ve ıstırap var. Bunun dünya için zor bir an olduğunu biliyorum. Ama açık olmak istiyorum, yeşeren umut filizleri var ve bir ülke, bölge, şehir veya kasaba nerede olursa olsun salgını tersine çevirmek için asla çok geç değil. Pandemiyi etkili bir şekilde ele almanın iki temel unsuru var; Liderler harekete geçmek için adım atmalı ve vatandaşlar yeni önlemler almalı.”

Merkezi İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (OCDC), Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte Avrupa hükümetlerine yeni önlemler tavsiye etti.

OCDC’nin açıklamasında, Avrupa Birliği’nde (AB) her gün 10 bin ila 15 bin arasında yeni vaka tespit edildiğine vurgu yapılarak, “Birkaç ülkede, sosyal mesafe tedbirlerinin gevşemesiyle bağlantılı olarak vaka sayısında gerçek bir artışa tanık oluyoruz” ifadelerine yer verildi.İspanya, koronavirüs salgınını ‘tamamen’ kontrol edemeyeceğini itiraf ederken, İtalya, Avrupalı ​​komşuları arasında artan vakalarla ‘kuşatılacağından’ korkuyor.Finlandiya gibi bazı ülkeler, riskli bir ülkeden gelen her yolcuya 14 günlük karantina altına alınacağını, bu kurala uymayanlara ise para cezası hatta üç ay hapis cezası duygulanacağını duyurdu.

Fransa’nın başkenti Paris’te, vaka sayılarındaki artışı önlemek için 10 Ağustos’tan (dün) itibaren tüm vatandaş ve turistlerin maske takması zorunluluk haline geldi.

Yunanistan, yeni rekor sayıda vakaları kaydettikten sonra, bazı turistik şehirlerinde geceleri bar ve restoranları kapatmaya karar verdi.

Koronavirüs vakaları dünya genelinde artmaya devam ederken, 6 Mart’ta ilk vakaların yaşandığı Kolombiya’da ölü sayısı 13 bini aştı.

Brezilya’da geçtiğimiz Pazar günü ölü sayısı 100 bini aştı ve sosyal medyada hayatını kaybedenlerin aileleriyle dayanışma mesajları ve hükümete yönelik sert eleştiriler yoğunlaştı.

Salgın, sağlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra küresel ekonomide de bir durgunluğa neden oldu. Bununla birlikte kültürel ve sportif etkinliklerin tarihini de değiştirildi.

Almanya Sağlık Bakanı, ülkede vaka sayısının arttığı bir dönemde futbol taraftarlarının stadyumlara dönmesi fikrini reddetti.

İtalya’da beş milletvekilinin, büyük mali güçlükleri olan insanlara tahsis edilen aylık 600 eurodan yararlandığının ortaya çıkması ülkede tepkilere neden oldu.