İHD’den 5 yıllık rapor: “Çatışma ve savaş hali ile çocuklar silahlı şiddetin hedefi oluyor”

İHD Diyarbakır Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde yayımladığı raporda, 2017-2021 yılları arasında bölgede 132 çocuğun yaşam hakkının ihlal edildiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2017-2021 Yılları Arası Çocuk Haklarına Yönelik İhlalleri Raporu”nu açıkladı.

İHD Diyarbakır Şubesi’nde yapılan basın toplantısında konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, “çocuklara yönelik ihlallerin temel sebeplerinden olan Kürt meselesi bağlamındaki şiddet ve çatışma ortamının sonlandırılması, barışçıl hak odaklı çocuk haklarını özne kılan bir politikanın sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Zeytun, hak ihlallerine neden olan politikaların değiştirilmesi ve çocuk hak odaklı politikaların geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Bütün bu çatışmalı ve şiddet ortamına cezasızlık politikası da eklenince ağır bir tabloyla karşılaşıyoruz. Bu ihlallerin temel sebeplerinden olan Kürt Meselesi bağlamındaki şiddet ve çatışma ortamının sonlandırılması, barışçıl hak odaklı çocuk haklarını özne kılan bir politikanın sergilenmesi gerekiyor. Bu konuda ısrarımız ve mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

“Çatışma ve savaş hali ile çocuklar silahlı şiddetin hedefi oluyor”

İHD Çocuk Komisyonu üyesi Eylül Özgültekin ise, hazırlanan raporu açıkladı.

Türkiye’de ana dili Türkçe olmayan çocukların eğitim, ifade özgürlüğü ve kendi kültürünü yaşatma haklarının kullanımının engellendiğine dikkat çeken Özgültekin, “Yerleşim alanlara sıçrayan çatışma ve savaş hali ile çocuklar silahlı şiddetin hedefi oluyor, patlayıcılar ile yaralanıyor, hayatlarını kaybediyorlar. Kürt meselesinin çözümsüzlüğüne paralel olarak, kullanılan aşırı güvenlikçi politikalar ile birlikte çoklu hak ihlallerinin sistematik bir biçimde gerçekleştiğini ve bu durumdan en fazla etkilenen gruplar arasında çocukların olduğunu ifade edebiliriz” diye konuştu.

Raporlarını, yapılan başvurular ve medya izleme/tarama verileri üzerinden oluşturduklarını aktaran Özgültekin, 2017-2021 yılları arasında meydana gelen çocuklara yönelik hak ihlallerini sıraladı.

Özgültekin’in paylaştığı bilgiler şöyle:

•Yargısız İnfaz (polis ve jandarma tarafından öldürülen ve yaralananlar): Bölge kentlerinde kolluk görevlileri tarafından açılan ateş sonucu 2 çocuk yaşamını yitirmiş, 5 çocuk ise yaralanmıştır.

•Bölge kentlerinde yaşanan silahlı çatışmalar sırasında 2 çocuk yaşamını yitirmiş 1 çocuk ise yaralanmıştır.

•Bombalı eylem saldırıları sırasında 4 çocuk yaşamını yitirmiştir.

•Mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcılar sonucu 13 çocuk yaşamını yitirmiş, 26 çocuk ise ağır şekilde yaralanmıştır.

•Resmi Hata/İhmal sonucu: 19 çocuk yaşamını yitirmiş, 265 çocuk ise çeşitli şekillerde yaralanmıştır.

((Bu kategoride en dikkat çekici istatistik kolluk görevlilerinin özensiz kullandığı zırhlı/resmi/sivil araçların karıştığı 20 olay sonucunda 12 çocuk yaşamını yitirmiş, 12 çocuk ağır şekilde yaralanmıştır).

•Bölge kentlerinde 26 çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirmiştir. (Çocukların kuşkulu bir şekilde en çok yaşamını yitirdiği iler sırasıyla Antep, Diyarbakır, Van ve Mardin olduğu görülüyor)

•Bölge kentlerinde intihar sonucu 30 çocuk yaşamını yitirmiş, 11 çocuk intihar teşebbüsünde bulunmuştur.(Çocuk intiharları en çok sırasıyla Diyarbakır, Şırnak, Urfa, Van ve Van’da yaşanmıştır.

•Aile içi şiddet sonucu 16 çocuk yaşamını yitirmiş, 50 çocuk ise yaralanmıştır. 43 çocuk aile içinde cinsel istismara maruz kalmış, 6 çocuk kaçırılmış/alıkonulmuştur.

•Toplumsal alanda şiddet sonucu 20 çocuk yaşamını yitirmiş, 27 çocuk ise yaralanmıştır. 613 çocuk toplumsal alanda cinsel istismar ve saldırıya maruz kalmış, 17 çocuk kaçırılarak alıkonulmuştur. 5 çocuk fuhuş yapmaya zorlanmıştır.

NOT: Bölge kentlerinde 132 çocuğun yaşam hakkı ihlal edilmiştir.

•Çocukların özgürlüğü ve güvenliğine yönelik ihlaller sonucu 157 çocuk gözaltına alınmış, 14 çocuk tutuklanmıştır. Gözaltında 29, hapishanelerde 8 ve gözaltı yerleri dışında 34 olmak üzere 71 çocuk işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştır.

•Okulda 6 çocuk şiddete maruz kalmıştır.