İHD cezaevlerindeki durumu açıkladı: 17 cezaevinde 80 mahpus açlık grevinde

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Çağdaş Hukukçular Platformu (ÇHP), Ankara’daki İHD Genel Merkezi’nde ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Türkiye hapishanelerindeki tecrit ve devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dair açıklama yapan kuruluşlar, grevlerin izlenmesi ve hak ihlallerinin yaşanmaması için koordinasyon içinde oldukların belirtti.

“Adalet bakanlığı biran önce adım atmalı”

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 17 cezaevinde 80 mahpusun açlık grevine başladığını, bu sayının daha da artacağını söyledi.

Türkdoğan, “Mahpuslar hayati tehlikeye girmeden Adalet Bakanlığı’nın bir an önce tecridin kaldırılması için adım atması gerekir” dedi.

HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmediğini ve halen Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu belirten Türkdoğan, Güven’in 51 gündür açlık grevi yaptığını hatırlattı:

“Avukatların kamuoyuna yaptığı açıklamalar, 5 Ocak 2019 tarihinden itibaren bu sayının daha da artacağı yönündedir” ifadesi kullanılırken, açlık grevinde olan mahpusların isimleri ve yerleri kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkdoğan, mevzuatta mahpusların aileleri ve avukatları ile görüştürülmesinin uzun süreli olarak yasaklanmasına dair bir hüküm bulunmadığını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“F tipi hapishanelerde bir ve üç kişilik odalarda tutulan mahpusların birbirleriyle görüştürülmesinin sağlanması için Adalet Bakanlığı genelge çıkarmıştır. Yapılan düzenlemeye göre bu mahpusların, cezaevlerinin ortak kullanım alanlarında haftada 10 saate kadar birbirleriyle görüşebilmelerinin sağlanması gerekirken ne yazık ki uygulamada çok sayıda sorun ile karşılaşılmaktadır.

“Özellikle Silivri 9 Nolu Cezaevi başta olmak üzere birçok F tipi cezaevinde keyfi olarak uygulanmamaktadır. Bu durumdaki mahpuslar, yine de 15 günde bir aileleriyle ve avukatlarıyla haftaiçi mesai saatlerinde görüşme hakkını belli bir noktaya kadar kullanabilmektedirler. Ne var ki bu konuda da sıkıntılar yaşandığını gözlemlemekteyiz.”

Türkdoğan açlık grevi yapan mahpusların bakımlarının ve sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatırken, grevdeki mahpusların her gün alması gereken besinleri söyledi:

“Açlık grevi yapanların günlük olarak minimum beş büyük bardak su, iki çay kaşığı tuz, beş yemek kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı karbonat ve 500 mg B1 vitamini alması sağlanmalıdır.”

Süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi yapan mahpuslar

* Diyarbakır D Tipi 1 kişi (Leyla Güven – 8 Kasım 2018’den beri)

16 Aralık’tan beri açlık grevinde olanlar:

* Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde beş kişi,

* Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde beş kişi,

* Elazığ 1 Nolu F Tipi’nde üç kişi,

* Van F Tipi’nde beş kişi,

* Beşikdüzü Cezaevi’nde üç kişi,

* Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde dört kişi,

* Kandıra 1 Nolu F Tipi’nde altı kişi,

* Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde beş kişi,

* Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde dört kişi,

* Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde iki kişi

– 20 Aralık 2018’den beri Burhaniye T Tipi’nde dört Kadın

– 26 Aralık’ta ailesini arayan bir kadın mahpus altı gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduklarını belirtmiştir.

26 Aralık’tan beri açlık grevinde olanlar:

Kırıkkale F Tipi’nde beş kişi

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde üç kişi

Şakran 2 Nolu T Tipi’nde beş kişi

Kırıklar 1 Nolu F Tipi’nde üç kişi

Kırıklar 2 Nolu F Tipi’nde iki kişi

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde üç kişi

– 28 Aralık Kırıkkale Cezaevi’nde 29 gündür dönüşümlü açlık grevini sürdüren 12 tutuklu 28 Aralık’tan itibaren grevi süresiz-dönüşümsüz bir şekilde devam ettireceklerini iletti.