İdlib’te Türkiye’ye olan güven azalıyor mu?

İhsan Kaçar – Rusya ve İran’ın desteği ile Suriye ordunun İdlib’in güneyinde devam ettiği operasyonda büyük ilerleme kaydetti.

Güney ve Kuzey hatlarında Abu Al Ahar’ın kent merkezini hedefleyen Suriye ordu güçleri, İdlib ve Halep sınır hatlarında bulunan Abu Ad Ahar kasabasının kontrolünü Özgür Suriye Ordusundan almak üzere…

Suriye Ordu Güçlerinin Abu Al Ahar kasabasını alması halinde, İdlib’te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)  ve Hayat Tahrir-i Şam’ın (HTS)  elinde bulunan toprakların % 35’ni kontrol altına alması demektir. Böyle bir durumun yaşanması karşısında, İdlib’te ÖSO ve HTS açısında yenilginin başlangıcı demektir.

Astana ve Soçi toplantılarının “çatışmasızlık” garantörleri olan İran ve Rusya, aynı zamanda Rejim güçlerinin İdlib operasyonuna fiziki destek vermektedirler.

Suriye ordusunun bu tempoda saldırılarının devam etmesi halinde muhaliflerin yenilgisi kaçınılmazdır.

Hükümet güçleri, dün gece yoğun top saldırısında bulundukları, Abu Al Ahar’ın merkez Köyleri olan bad, Bluzieh, Saraj’ı düşürmek üzereler…

Görüştüğümüz yerel kaynaklar; Bir süredir Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO)  içerisinde ciddi tartışmaların başlandığını ifade ederek, ilk başlarda Türkiye’ye güven tamdı. Türkiye’nin her dediğine itiraz edilmiyordu. Rejim güçlerinin Halep’ten sonra İdlib’te de ilerlemesi bu güveni azalttı.

Çünkü Türkiye garantörlüğünde başlayan Astana ve Soçi’deki toplantılarda, özellikle muhaliflerin elinde bulunan İdlib’te  ‘çatışmasızlık’ antlaşmasına ve bu antlaşmaya bağlı kalınmadığı için, ÖSO içeresindeki tartışmalarda Türkiye’ye yönelik şimdiye kadar devam eden sitem, tepkiye dönüşmek üzere olduğunu aktardılar.