İdlib’de tıbbi yardım sorunu aşılmazsa insani felaket sinyali veriyor!

Suriye’nın İdlib bölgesindeki son aylarda yoğunlaşan bombardıman ve top atışları nedeniyle Türkiye sınırına yığılan 1 milyondan fazla sığınmacıya insani yardım ve sağlık hizmeti ulaştırılmazsa büyük bir insani felakete yol açmasından endişe ediliyor.

İç savaş mağduru insanlar Türkiye sınırına akın etti. Hatay sınırı hattında kamplarda, açık havada, bitmemiş binalarda veya geçici barınaklarda, tente ve çadırlarda hayatta kalma mücadelesi verirken sığınmacılara insani yardım ve temel sağlık hizmetleri ulaştırılmasında yetersizlikler yaşanıyor.

Aşırı kalabalıklaşan kamplarda yerinden edilmiş ailelerin ihtiyaçlarınkarşılanamazken su ve hijyenle ilgili hastalık riskleri artıyor. Sığınmacılar için şilte, battaniye, giysi, temizlik seti gibi temel ürünlere acil olarak ihtiyaç duyuyor.

Hava saldırısı sonrası yavaşladı, koronavirüs salgını nedeniyle durdu

Edinilen bilgilere göre, 27 Şubat’ta 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra Türkiye’nin İdlib’e açılan tek sınır kapısı olan Cilvegözü’nde güvenlik önlemlerinin yoğunlaştığı; Türkiye hükümetinin, koronavirüs salgını nedeniyle aldığı kararlar kapsamında 13 Mart’tan itibaren İdlib’e sivil giriş çıkışların tamamen durdurulduğu bildiriliyor.

Türkiye sınırındaki tampon bölgeye yığılan sivillere insani ve tıbbı yardım malzemelerini Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) organize ediyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Kızılay, Türk ve Suriyeli sivil toplum örgütleri bölgeye insani ve tıbbi yardım ulaştırıyor.

Birleşmiş Milletler’in, 21’nci yüzyılın en büyük insani felaketine sebep olabileceği uyarısında bulunduğu İdlib’de sığınmacı sayısının çokluğu, dağınık yerleşim, sığınmacıların kayıt altına alınamaması, sağlık hizmeti veren ekipler ve tıbbi malzemelerin yetersizliği gibi gerekçelerle evlerinden olan ve zor koşullar altında yaşamak zorunda kalan yüz binlerce mağdura yeterli sağlık hizmeti ulaştırılamıyor.