İdlib’de şiddetli çatışma: Ölü ve yaralılar var

İdlib’de silahlı gruplar ile Şam’a bağlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 8 Suriye askeri hayatını kaybetti, 9 asker de yaralandı. Kaynaklar, Cihadist grupların kaybı konusunda bilgiye ulaşılmadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Merit Numan Dağı ve Kürt Dağı’nda muhaliflere bağlı silahlı gruplar ile Suriye güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Gözlemevi, Heyet Tahrir Şam ile Suriye rejimi güçleri arasında Zawiye Dağı’nın çeşitli noktalarında meydana gelen çatışmalarda 4 rejim askerinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin da yaralandığını bildirdi.

SOHR’a göre, Zawiye Dağı’ndaki Riwehe köyünde meydana gelen patlamada ise 2 rejim subayı hayatını kaybetti, 3 asker de yaralandı.

Öte yandan bazı yerel medya haberlerine göre, Suriye ve İran rejimine bağlı bazı milis grupların Serakib, Merit Numan ve Xab Ovası bölgelerinde ağır silahlar kullanıyor.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.