İçişleri Bakanı Soylu, Göç Kurulu Toplantısı’nda konuştu: Gönüllü geri dönüşleri artırmak için ilave adımlar atmak önümüzdeki sürecin kodları arasında

Ankara’da yapılan Göç Kurulu Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kurallarımıza uymayan kim varsa yasalarımız onlar için de tıkır tıkır işlemelidir, geri göndermek lazım ve bu konudaki adımlarımızı da Türkiye’nin kamu düzeninin sağlanması adına dikkatle takip edeceğiz” dedi.

2019’dan bu yana gönüllü olarak ülkesine geri dönen Suriyeli sayısının 462 bin 26 olduğunu belirten Soylu, “Manipülatif hareketleri dikkatle takip etmek, göçmenlerin uyum süreçlerini takip etmek ve hızlandırmak, gönüllü geri dönüşleri artırmak için ilave adımlar atmak yine önümüzdeki sürecin kodları arasında yer alacaktır” diye konuştu.

Türkiye’de 3 milyon 710 bin 532 kişinin geçici koruma statüsünde bulunduğunu ifade eden Soylu, “Öğrenci, ailevi sebepler, çalışma gibi gerekçelerle ülkemizde ikamet izniyle kalanların sayısı da 1 milyon 207 bin 749’dur” dedi.

2016 yılından itibaren sınırlarda 2 milyon 327 bin kaçak göçmenin engellendiğini söyleyen Soylu, Türkiye’deki Afgan göçmen sayısının da 300 bin olduğunu ifade etti.