İçişleri Bakanı Soylu: Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı

İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde Pazar günü bir bombalı saldırı meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü” dedi.

Yetkililer olay yerinde 4 kişi, hastanede ise iki kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yaralılara ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2 kişinin durumunun ağır olduğunu kaydetti.

Patlamadan sonra hastaneye kaldırılan 81 kişiden 50’si taburcu oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, bombalı saldırıda Bakanlık çalışanlarından Yusuf Meydan’ın ve kızı Ecrin’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

İlerleyen saatlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olay yerinde incelemelerde bulundu.

Bakan Soylu olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü” dedi.

“Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var” diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir zamanda onlara göstereceğiz.”

Daha önce 21 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Soylu, konuşmasında ABD’yi de suçladı.

Soylu, “Amerika’dan yapılan taziye mesajının da katilin olay yerine ilk gelenlerden birisi olduğu gibi bir değerlendirmenin esas olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada “Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında” diye konuşmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, “Bir kadın bir bankta 40-45 dakika kadar oturuyor, kalktıktan bir süre sonra patlama oluyor” diye konuşmuştu.

Pazar günü ve havanın sıcak olması nedeniyle cadde oldukça kalabalıktı.

Polis olay sonrası bölgeyi kordon altına aldı. İstiklal Caddesi tamamen kapatıldı.

İstanbul Valisi Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da olay yerine gitti.

İmamoğlu patlamanın sebebine yönelik soruya “Farklı ihtimaller üzerinde çalışmalar sürüyor. Bütün bunları açıklama konusunda yetkili merci emniyettir. Biz de süreci buradan takip ediyoruz” diye konuştu.

Türk Kızılayı çevre hastanelere kan sevkiyatı yapıldığını, şu an için kan ihtiyacı bulunmadığını açıkladı.

RTÜK “İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur” açıklaması yaptı.

Olay yerine giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldığını ve sekiz Cumhuriyet savcısı ile iki Cumhuriyet Başsavcı vekilinin görevlendirildiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, “Provokatif içerikli paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 25 hesap” için hukuki işlem başlatıldığını duyurdu.