Hulusi Akar’dan Libya mesajı: Görev TSK’ya verilecek!

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya tezkeresine ilişkin, “Bu tezkerenin çıkması hukuki zarurettir. Tezkere hazırlandı ve TBMM’ye sevk edildi. Oylamayı müteakip, oylamayı beklemeden yapmamamız gereken hazırlıklar neyse zaten yapıyoruz. Asıl mesele tezkereyle beraber bu görev TSK’ya verilecek. Buna göre gereğini yapacağız” dedi.

Hulusi Akar NTV canlı yayınında katıldığı programda soruları yanıtladı.

Akar, “Libya ile uzun bir tarihi ve kültürel birlikteliğimiz var. Temaslarımız devam etmekte. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtırası geçtiğimiz ay imzalandı. Bir yanda asi general Hafter’in masum insanlara yaptığı saldırılar söz konusu” ifadelerini kullandı.

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Akar, birçok yabancı ülkenini Libya’daki olaylara müdahil olduğunu ve bunların farkında olduklarını söyledi.

“Sivillere yönelik hareketlere bizim ilgisiz kalmamız mümkün değil” diyen Bakan Akar, sözlerine şunları ekledi:

“Sayın Sarraj’dan bir yardım davet mektubu gelmiş durumda. Bu millet daima mazlumların yanında olmuştur. (Libya’ya asker gönderme tezkeresi) Bu tezkerenin çıkması hukuki zarurettir. Tezkere hazırlandı ve TBMM’ye sevk edildi. Oylamayı müteakip, oylamayı beklemeden yapmamamız gereken hazırlıklar neyse zaten yapıyoruz. Asıl mesele tezkereyle beraber bu görev TSK’ya verilecek. Buna göre gereğini yapacağız. Libya’daki ihtiyaçları bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde gereğini yapacağız.”

Bakan Akar, Rusya’nın Libya’daki paralı askerlerine ilişkin soruya, “Türkiye ve Rusya arasında iyi diyalog kanalları var. Bizim beklentimiz aynı diyaloğun devam etmek suretiyle oradaki meseleleri konuşarak çözmeye çalışacağız” cevabını verdi.

Bu tabii bir milli mesele, devlet meselesi bu konu siyasiler tarafından Meclis’te tartışılacak. Biz burada işin siyasi boyutundan ziyade bizim uzun yıllar tarihi ve kültürel birliğimiz olan Libyalı kardeşlerimizin ihtiyaçları olduğu dönemde onlara yardım edecek şekilde yapmamız gerekeni yapmak durumdayız.

İdlib’te yaşananlar

Hulusi Akar, İdlib’de son dönemde şiddetlenen çatışmalar ve yaşananlarla ilgili soruya, “Gözlem noktalarımızı boşaltılması söz konusu değil. Herhangi bir şekilde onlara bir müdahale olursa tereddütsüz bir şekilde karşılık verilecek” yanıtını verdi.

Akar, şöyle devam etti:

“Mayıs ayından itibaren başlayan saldırılarla rejim bütün çalışmaları bozdu. Biz Ruslarla konuşmak suretiyle bu barbarca yapılan girişimlerin durdurulması için nüfuzlarını kullanmalarını istedik.

Mayıstan itibaren başlayan saldırılar neticesinde 1000 km2 alanı işgal ettiler. Ruslara nüfuzunuzu kullanın ve rejim bu saldırıları durdursun diyoruz. Şu ana kadar 4 milyonluk bir alandan İdlib’den bahsediyoruz. 600 bin kişi yeniden evlerini terk ettiler. Rusya’nın rejimi yönlendirmesini beklediğimizi ifade ediyoruz. Gözlem noktalarımızı boşaltılması söz konusu değil.”

Akar ayrıca, gözlem noktalarına yönelik herhangi müdahaleye tereddütsüz bir şekilde karşılık vereceklerini vurguladı