Hulusi Akar: Suriye topraklarında askerlere yeni talimat verildi

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye ordusunun gözlem veya askeri noktalara karşı herhangi bir eylem yapması durumunda askerlere daha güçlü şekilde misilleme yapma talimatı verildiğini belirtti.

Hulusi Akar, Associated Press (AP) Haber Ajansı’na İdlib’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Esad hükümetinin gözlem veya askeri noktalara karşı herhangi bir eylem yapması durumunda askerlere daha güçlü şekilde misilleme yapma talimatı verildiğini belirten Akar, “Herhangi bir şey olursa misilleme olacak. Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi (İdlib’teki gözlem noktaları) oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler” dedi.

Türkiye’nin İdlib’deki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacağını bildiren Bakan Akar, Türk askerlerinin Suriye’nin askeri noktalara saldırılarına karşı kuvvetli misilleme emri altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Hulusi Akar, Türkiye’nin rejim güçlerinin daha önce üzerinde mutabık kalınan ateşkes anlaşmasındaki hatta geri çekilmesi ve stratejik önemdeki (M5) kara yolunu terk etmesi için Rusya’ya Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanması konusunda baskı yaptığını söyledi.

Suriye ordusunun M5 kara yolundan derhal geri çekilmelerini istediklerini ve bunu istemeye devam edeceklerini kaydeden Akar, sözlerine şunları ekledi:

“Bu rejim saldırılarını derhal durdurmasını, ateşkese uyulmasını ve bunun sonucunda da insanların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamasını istiyoruz.

Türkiye’nin İdlib’deki amacı 2018 yılında müzakere edilmiş olan ateşkes anlaşmasını (Soçi mutabakatını) desteklemek ve bir göç dalgasını önlemektir.”

NATO ve Avrupa İdlib için destek sağlamalı

Türkiye’nin NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soru üzerine Bakan Akar, müttefiklerden beklentilerinin Esed rejiminin Avrupa’yı ve ötesini tehdit edecek yeni bir mülteci dalgasını tetikleyecek İdlib’deki saldırganlığını durdurmak için somut hamleler yapması olduğunu bildirdi.

Akar, İdlib’deki insani durumun, radikalleşmenin artmasına yol açacağı uyarısında da bulunarak, “NATO ülkeleri, NATO, Avrupa ve dünya bu (Esed rejiminin İdlib’deki saldırıları) konuya daha yakından bakmalı ve ciddi, somut destek sağlamalıdır. Evlerini ve ailelerini kaybeden insanlar çaresizlik içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu da aşırılıkçıların ellerini güçlendiriyor. Ve öyle ya da böyle radikalleşmenin önünü açıyor” değerlendirmesinde bulundu.