HPG komutanından operasyon açıklaması: 2 timle bağlantımız koptu

HPG komutanlarından Amed Malazgirt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Metina, Zap, Avaşin-Basyan’da başlattığı operasyonun başlangıcından şu ana kadar 17 PKK’linin hayatını kaybettiğini, 2 tim ile de bağlantılarının koptuğunu söyledi.

PKK’ye yakın haber sitelerine konuşan, Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah komutanlarından Amed Malazgirt (Fehmi Atalay), TSK’nın 17 Nisan’da Duhok’un Amdi ilçesi sınırları içerisindeki Zap, Avaşin-Basyan’da başlattığı “Pençe-Kilit” operasyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Çatışmaların seyri ile ilgili bilgi paylaşan Amed Malazgirt, “Şu an Kurojahro alanında, Çiyayê Reş, Şikefta Birîndara Karker, Avaşin, Küçük Cîlo, Werxelê hattında büyük bir savaş veriliyor” dedi.

Kendilerinin de çatışmalarda “büyük bedeller ödediklerini” anlatan Amed Malazgirt, 11 günlük çatışmalarda 17 örgüt üyesinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

“Savaşın yoğunluğundan dolayı 2 timimiz ile de bağlantımız kopmuş durumda” diyen Malazgirt, hayatını kaybeden PKK’liler hakkındaki bilgileri daha sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

Akar’dan açıklama

Öte yandan Düzce’de düzenlenen bir iftar programında konuşan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kilit operasyonu hakkında bilgiler paylaştı.

Akar, önceliklerinin PKK ile mücadele olduğunu belirterek, sınır ötesi operasyonların devam edeceği mesajını verdi.

Operasyonların zor iklim şartlarında, zor hava koşullarında gerçekleştiğini vurgulayan Akar, şu ana kadar 57 PKK’linin yaşamını yitirdiğini söyledi.