Hollanda’dan IŞİD kararı: Ülkeye getirmek zorunda değiliz!

Hollanda’da Yargıtay, hükümetin, Kuzey Suriye’deki kamplarda bulunan IŞİD mensubu 23 kadın ile 56 çocuğu geri getirmek zorunda olmadığına karar verdi.

Kuzey Suriye’deki kamplarda bulunan terör örgütü IŞİD mensubu kadınlar, “tehlikede oldukları” gerekçesiyle Hollanda’ya geri dönebilmek için geçen yıl devlet aleyhine dava açmıştı. Lahey Mahkemesi, bu talebi haklı bularak, kadın ve çocuklarının geri getirilmesine hükmetti.

Hollanda hükümeti bu kararı temyiz etti. Temyiz mahkemesi, “Yargıç, siyasetin koltuğuna oturmamalıdır” diyerek, yerel mahkeme kararını iptal etti. Bunun üzerine dava Yargıtay’ın gündemine geldi.

Yüksek Mahkeme, bugün yaptığı oturumda hükümetin, IŞİD üyesi kadın ve çocuklarının ülkeye getirilme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı.

Mahkeme başkanı, kararın gerekçesini açıklarken, “İnsan hakları anlaşmaları bu kadınların durumu için doğrudan geçerli değildir, çünkü Hollanda toprakları dışındalar” ifadelerini kullandı.

Kararda, kadınlar ile çocuklarının ülkelerine geri gönderilmesinin, Hollanda ve diğer Schengen ülkelerinin ulusal güvenliğini tehlikeye atabileceği vurgulandı.

Savaş durumu nedeniyle, kamplardaki kadın ve çocukları almak için gidecek Hollandalı yetkililerin güvenlik riskleri bulunduğunu belirten yüksek mahkeme, kadınların o bölgeye gönüllü olarak gittiklerine de dikkati çekti. Bu nedenle, hükümet tarafından geri getirilmeleri konusunda bir zorunluluk bulunmadığı belirtildi.

“KONUYU AİHM’E TAŞIMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

IŞİD üyesi kadınların avukatları ise, Hollanda’da iç hukuk yolunun tükenmiş olması nedeniyle, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımayı düşündüklerini açıkladı.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus da daha önce yaptığı açıklamada, kadınların IŞİD kamplarına seyahat etmeye ve örgüte katılmaya gönüllü olarak karar verdiklerini belirterek, geri getirmeye sıcak bakmadıklarını söylemişti.

11 binden fazla IŞİD’li çocuk ve kadının kaldığı Kuzey Suriye’nin Haseke kentindeki Hol Kampı’nın tahliyesi için Özerk Yönetim birçok kez çağrı yaptı.

Bölgedeki güvenlik koşullarının göz önünde bulundurulması ve söz konusu kişilerin, vatandaşı olduğu ülkelere götürülmesi isteniyor.