Hollanda da arama kurtarma için Türkiye’ye asker ve polis gönderiyor

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Pazartesi sabah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak taziye ve dayanışma mesajını iletti. Hollanda kentsel arama kurtarma ekibinin bugün Türkiye’deki deprem bölgesine gideceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Hollanda ekibinin polis, askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluştuğunu bildirdi.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Twitter mesajında Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dileyerek birliğin yardıma hazır olduğunu duyurdu.

Belçika Başbakanı Alexandar De Croo, depremden etkilenen kurbanlara ve ailelerine içten başsağlığı dilediğini belirterek Türkiye’ye yardım için müdahale ekibi durumunun değerlendirildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib de “yardım sağlamaya hazır” olduklarını belirtti.

Depremin ardından Azerbaycan, İngiltere, Rusya, ABD, Yunanistan, Ukrayna, İsveç, Kazakistan, Pakistan gibi çok sayıda ülke taziye mesajı göndererek Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri ve yardım göndermeye hazır olduklarını açıklamıştı.