Hindistan’dan Pakistan’a çağrı

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raveeş Kumar, operasyonların yeterli olmadığını savunarak, Pakistan’ın, topraklarında “teröristlere ve terör alt yapılarına karşı” somut adımlar atması gerektiğini söyledi.

BM’nin “terörizm suçluları, organizatörleri, finansörleri ve sponsorlarının adalet önüne çıkarılması” yönündeki kararına da değinen Kumar, “Pakistan’da terör kamplarının yaygın mevcudiyeti, Pakistan içinde ve dışında kamuoyu tarafından biliniyor” ifadesini kullandı.

Pakistan Enformasyon Bakanı Favad Çaudri ise yasaklı gruplara karşı harekete geçildiğini ve kimsenin, “Pakistan topraklarını, herhangi bir ülkeye karşı terörizm amacıyla kullanmasına” izin vermeyeceklerini söyledi.

Çaudri, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın, Hindistan’dan kendilerine kanıt göndermesini talep ettiğini, ancak Hindistan’ın henüz kovuşturmaya uygun bilgi ve kanıt paylaşımında bulunmadığını kaydetti.

Pakistan Enformasyon Bakanı ayrıca Han’ın, Hindistan’ı ortak soruşturmaya katılmaya davet ettiğini, Hindistan’dan bu davete de yanıt gelmediğini ifade etti.

Ne olmuştu?

Pakistan’da güvenlik güçleri “Ulusal Eylem Planı” terörle mücadele stratejisi kapsamında yasaklı terör gruplarına karşı operasyonlara başlamıştı.

Operasyonlarda, aralarında iki ülke arasındaki gerginliği başlatan, 14 Şubat’ta Hindistan kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesinde Hint polis teşkilatına bağlı milis gücü konvoyuna yapılan bombalı intihar saldırısını düzenlediği iddia edilen Ceyş-i Muhammed (JeM) örgütüne üye onlarca kişi gözaltına alınmıştı.

İslamabad yönetimi ayrıca hafta başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca ondan fazla yasaklı örgütünün mal varlıklarını dondurduğunu açıklamıştı.

Pakistan hükümeti, geçen ay ülkenin kuzeydoğusundaki Bahavalpur şehrindeki bulunan, JeM’nin yönetim merkezi olarak kullanıldığı öne sürülen bir medresenin yönetimine el koymuş, ay başında Felah-i İnsaniyat Vakfı (FIF) adlı hayır kuruluşunun faaliyetlerini, Hindistan’ın Mumbai kentinde 2009’da düzenlenen, 150 kişinin hayatını kaybettiği saldırının sorumlusu olan Cemaat’ül Dava (JuD) adlı örgütle bağlantılı olduğu gerekçesiyle yasaklamıştı.