‘#herşeygüzelolacak’ diyen Cahit Berkay’ın ödülü iptal edildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Müdürlüğü himayelerinde Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (SESAM) düzenlediği “Türk Sinemasını Geçmişten Geleceğe Taşıyanlar” gecede ödül alacak olan usta sanatçı Cahit Berkay’ın ödülü iptal edildi.

Cahit Berkay, mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “artık sanatçılar da konuşacak” diye çağrıda bulunmasının ardından “YSK’nın iptal kararını üzüntüyle karşıladım, olacakları endişeyle takip ediyorum. Evladıma, torunuma, arkadaşlarıma, mesleğime ve ülkeme olan sevgim bu yaşıma kadar yolumu şaşırmama müsaade etmedi. Sevmekten korkmayanlar ve vazgeçmeyenler sayesinde #herşeyçokgüzelolacak” paylaşımını yaptığı için ödülün iptal edildiğini belirterek, “Bana ödül vermekten vazgeçmelerinin asıl sebebinin bu paylaşım olduğunu bilmek hem üzücü hem de düşündürücü…” ifadelerini kullandı.

Cahit Berkay Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

Arkadaşlar, Rahatsız olduğum bir konuda biraz zamanınızı alacağım. Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği tarafından “Türk Sinemasını Geleceğe Taşıyanlar” adlı ödül gecesinde ödül almak üzere davet edilmiştim.

Sinema benim için ayrı bir tutku. Sinema ile ilgili etkinliklere katılmak da ayrı bir keyif. Davetiye gelince de haliyle mutlu oldum.

Dün arayıp “konuşma süreleri yetmez” gibi saçma bir bahaneyle benim ödülümü 2 ay sonraki başka bir törende vereceklerini söylediler. Dolayısıyla da geceye iştirak etmeyeceğim.

Bu yaştan sonra paraymış şöhretmiş pek umurumda değil. Ama ne yalan söyleyeyim sevilmek, hatırlanmak şımartılmak hoşuma gidiyor. Bu davetiye gelince de mutlu olmuştum.

Bana layık görülen hiç bir ödülü geri çevirmedim, yıllar boyunca aldığım her ödülü evde itinayla saklıyorum. Yanlış anlaşılmasın ödül meraklısı falan değilim. Ödülü verenlere saygımdan yapıyorum.

Yeşilçam tedrisatından geçmiş bir müzisyenim. Misafir olduğum yerde ev sahibini zor durumda bırakmam. Katılmamdan çekinmeseler SESAM’daki arkadaşlar da görecekti. Sinema adına hiçbir şey üretemeyenler, keşke Yeşilçam’ın, o naif sinema günlerinin mirasına sahip çıkabilselerdi.

“FİŞLEMİŞLERDİ”

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, Ekrem İmamoğlu’na sosyal medyadan destek veren sanatçıları “fişleyen” bir liste yaptığını açıklamıştı.