HDP’nin basın açıklamasına müdahale: Çok sayıda gözaltı var

HDP’nin Bahçelievler İlçe Örgütünde yapılan saldırı girişimine yönelik yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti.

HDP İstanbul İl Örgütü, Milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Ferhat Encü’nün katılımı ile geçtiğimiz günlerde Bahçelievler İlçe binasına yönelik saldırıyı protesto etmek için Şirinevler Meydanı’nda basın açıklaması yapmak için toplandı.

Açıklamanın yapılacağı bölge polisler tarafından ablukaya alındı. Bahçelievler İlçe Örgütü’ne doğru yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti.

Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltılara tepki gösteren HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, “Bize diyorlar ki öldürülebilirsiniz, katledilebilirsiniz, tutuklanabilirsiniz ama açıklama yapamazsınız. Biz bunları kabul etmiyoruz. Her yerde saldırılara karşı açıklamalarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü de, “Burada arkadaşlarımız gözaltına alındı. Gözaltına alanlara ve bu emri verenlere, bu hukuksuzluğa geçit verenlere şunu söylüyoruz: HDP gözaltılarla tükenmeyecek, asla geri adım atmayacak. Arkadaşlarımızı katlederek mücadelemizden geri adım attıramayacaksınız. HDP bu ülkede adaleti, hakikati, birlikte yaşamı savunan bir partidir” diye konuştu.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Basın açıklamamızı ablukalarla engellemeye çalışanlar, saldırganları korumaya devam ediyor! Partimize dönük saldırıları Bahçelievler’de  yürüyüşle protesto ettik” ifadeleri kullanıldı.

28 Aralık 2021’de İstanbul’da HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına saldırı düzenlenmişti.

Muhammed Eren Sütçü adlı şahıs, parti üyesi olacağını söyleyerek girdiği binada Ramazan Dişarı ile Aziz Şimşek’e saldırmıştı.

İki tabanca ve bıçağı ile saldırıyı gerçekleştiren saldırganın silahı tutukluk yapmış, bıçakla saldırıp kaçtıktan sonra gözaltına alınmıştı.