HDP’liler sine-i milleti tartışıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Sırrı Sakık, HDP’nin meclis ve belediyelerden çekilmesini önerdi. Söz konusu öneriyle birlikte HDP tabanında da çekilmeye destek verildi.

HDP, 31 Mart yerel seçimlerde 69 belediye kazanmıştı. 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleriyle başlayan kayyum atamaları sistematik bir şekilde devam etti. En son önceki gün Mardin’in HDP’li Mazıdağı, Savur ve Derik ilçeleri ile Urfa’nın Suruç ilçesine kayyum atandı.

Kazandığı 69 belediyeden, 3’ü büyükşehir olmak üzere 24’üne kayyum atanan HDP 20 Kasım’da yapacağı geniş tabanlı toplantıda, belediyelerden ve Meclis’ten çekilmeyi masaya yatıracak.

HDP Genel Merkezi, 20 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek toplantı sonrası kayyumlara ilişkin detaylı bir rapor yayımlaması bekleniyor.

Kayyum savaşı

Türkiye İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos’ta HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van’ın seçilmiş belediye başkanları görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atama kararı almıştı. 19 Ağustos’tan şimdiye kadar HDP’li 24 belediyeye kayyum atandı.

HDP eski milletvekili Sırrı Sakık, 13 Kasım’da Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “HDP’li belediyelere kayyum rutinleşip ve normalleşirken kendine demokrat (!) diyen hiç bir kesimden ve şahıstan bir beklentim yok. Ancak HDP’den beklentim yereldeki bu çıkmazdan kurtulmasıdır. Şahsi fikrim kalan belediyelerin hep birlikte çekilmesidir” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan Sırrı Sakık, “Belediye seçimlerinde oy sayımı sırasında onlarca yolsuzluk yapıldı ki; bunlar Yüksek Seçim Komisyonu tarafından açık bir şekilde iktidar adına yapıldı. Bununla da yetinmeyip her hafta belediyelerimize kayyum atamalarıyla ilgili haberler geliyor. Siyaset ve hizmet etmeye yönelik bir durum yok. Yasalar ve demokrasinin bulunmadığı yerlerde baskı söz konusudur. Bu durumda bu mecrada bulunmamızın da bir anlamı yok” dedi.

“Kürtlerin birlikteliği sağlanmalı”

Sırrı Sakık’ın önerisi sadece belediye eşbaşkanlarını değil, il meclis başkan ve üyelerini de kapsıyor.

Söz konusu önerisinden sonra kamuoyundan da kendisine destek geldiğini belirten Sakık, sözlerine şunları ekledi:

“İktidardan tutunda muhalefete kadar hepsi Kürtlere karşı bir düşmanlıkta birlik olmuş durumdalar. Belediye yetkilileri kayyum atamalarına mevcut psikolojide hizmet etmeleri çok zor. Bence HDP’de STK ve Kürt partileriyle bir araya gelip Türk birlikteliğine karşı Kürt birlikteliğini oluşturması gerekiyor. Mevcut durumda seçimler ve sandığın hiçbir anlamı yok.”

İdari yasalarda belediye başkanı görevinden alındığında yerine İl Meclisinden görevlendirme yapılması gerekiyor. Ancak söz konusu yasalar Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu kentler de hayata geçirilmiyerek, vali ve kaymakam kayyum olarak atanıyor.

Sakık, “MHP ve İYİ Parti’nin Kürtlere düşmanlık beslediğini biliyoruz. Ancak demokrat diye geçinen sosyal demokrat diye kendini tanımlayan CHP’nin kayyumlara karşı sesini çıkartmadığını görüyoruz” dedi.

 “Korkutucu bir öngörü”

HDP’nin demokrasi arenasında sınırları daraltıldı ve HDP’nin sine-millete çekilme kararı da bu durumu daha da sınırlandırabilir.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Vural, “Son beş yıldır hükümetin bütün çabası Kürt muhalefetini demokratik mücadeleden koparmak, terörize etmek ve bunuTürkiye kamuoyu ile paylaşıp milliyetçiliği zirveye çıkarmaktır. Kürtler ve Kürt siyasal hareketleri bu tuzağa düşmeden medeni dünyanın kabul edebileceği demokratik legal ve halka dayalı politikalar yürütmelidir” dedi.

Vural, “Bu politikada ısrar bir bütün olarak Kürt halkının zararınadır. Zaten daralan demokratik mücadele alanı HDP’nin Meclis’ten çekilmesi ile yok olacaktır. Sadece şiddete dayalı bir alan kalır ki bu Kürtler için bir felakettir ve AK Parti ve MHP’nin tuzağına düşmektir. Çağdaş, günün şartlarını imkanları ve araçları kullanarak batılı medeni dünyanın savunabileceği yol ve yöntemlerle Kürt halkının haklarını savunmak en doğru yoldur. Kürtler bu yolu denemek durumundadır kızgınlıkla, hiddetle şiddetle ve çağı geçmiş yol yöntemler ve buna hizmet eden siyaset ve tavırlar faydadan çok zarar getirir. AK Parti, MHP hükümetinin bütün şiddetine rağmen demokratik mücadele esastır. Bunu bir parçasıda parlamentoda olmak bu zeminde mücadele etmektir.”

“Kamuoyu çekilmekten yana”

Diyarbakır merkezli SAMER’in kamuoyu araştırmasında da“Kayyum atamalarını destekliyor musunuz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 81,3’ü “desteklemiyorum” yanıtını verdi. Aynı ankette “Kayyum atamalarına karşı HDP’nin tavrını yeterli buluyor musunuz?” sorusuna “yetersiz buluyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 62,5… Araştırmada dikkati çeken bir sonuç da, 18-24 yaş aralığındaki seçmenin yüzde 54’ünün “yetersiz” bulduğunu söylemesi. Yani gençler HDP’ye daha tepkili.

Rûdaw’a konuşan SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, “Türkiye iktidarının son yıllarda uyguladığı politikalarla; Kayyum atamaları, seçilmişlerin tutuklanması, HDP’nin siyaset üretemez hale getirilmesi gibi nedenlerle iradesinin ve seçme seçilme hakkı başta olmak üzere yurttaşlık haklarının tanınmadığını, seçimlerin anlamsızlaştığını düşünen HDP’li sayısı son dönemde artıyor” dedi.

“Bu durum Türkiye siyasal sisteminden çekilme öneriside dahil pek çok öneriyi tartışma gündemine getiriyor” diyen Genç, ifadelerine şunları ekledi:

“Kürt seçmende uzun süredir HDP’nin daha fazla Kürt halkıyla birlikte daha radikal tavırlar geliştirmesi fikri yayılıyor. Kimi bu radikal tavrı kazanımları koruyarak ortaya koymak gerektiğini, kimi meclis ve belediyelerden çekilerek göstermek gerektiğine inanıyor.”

Sırrı Sakık’ın önerisine ilişkin ise Yüksel Genç, şunları söyledi:

“Sırrı Sakık’ın görüşleri bu nedenle bir kesimin görüşlerinin dile getirmiş oluyor. Öte yandan bu öneri Kürtlerin Türkiye siyasal sisteminden kopmayı hızlandıracaktır. Sırrı Sakık çekilme önerisiyle Kuşkusuz bir kesimin görüşlerini dile getirirken durumun ciddiyetine de işaret etmeye çalışıyor. Konuya ilişkin son saha araştırma raporumuza bakabilirsiniz.

HDP Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğulları da Sakık’ın önerisine ilişkin, “Sayın Sakık kendi düşüncesini beyan etmiştir. Herkes öneride bulunma hakkına sahiptir” diye konuştu.

Salı günü HDP grubunda yapılan toplantıda aydın ve yazarlarında katılımıyla HDP’nin yanlız olmadığını belirterek, destek verdiler.

Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ahmet Özer, HDP’li yetkililerin çekilme kararı veremeyeceğini söyledi.

Prof.Dr.Ahmet Özer, “20’den fazla belediyeye kayyum atandı ve kimse konuşmadı. Tüm kentlerde çekilirlerse ne olur? Türkiye’deki mevcut durumda kayyumlara ilişkin kimse konuşmuyor. Konuşanlarda bu konuda dikkate alınmıyor. Bu nedenle de HDP’nin bu öneriyi kabul edeceğine inanmıyorum” dedi.

HDP tabanında çekilmeye yönelik bir desteğin olduğunu belirten Ahmet Özer, “HDP, kentlerde çekilirse, parlamentodan da çekilecek mi? Şayet çekilirse sonucu ne olacak? Bu karar aynı zamanda kamuoyunda bir hareketlilik yaratacak ve kazanımlarda getirecektir” diye konuştu.