HDP’li gençlerden ‘Uyuşturucu ile Mücadele Kampanyası’

HDP Gençlik Meclisi, gençlerin uyuşturucudan korunması amacıyla bir kampanya başlattı. Diyarbakır’da başlatılan kampanya kapsamında, HDPli gençler kapı kapı dolaşarak, uyuşturucu maddelerin zararlarını anlatacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, “Bağımlılığı kıralım, yeni yaşamı kuralım” sloganı ile düzenlenen kampanya Diyarbakır’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile başlatıldı.

Basın toplantısında ilk sözü alan HDP Gençlik Meclisi Üyesi Mehmet Ali Akın, amaçlarının toplumda bilinç oluşturmak olduğunu söyledi.

Tüm kesimlerden kampanyaya destek verilmesi çağrısı yapan Akın şunları söyledi:

“Amacımız, toplumda bir bilinç yaratmaktır. Gençlerin bu bataklığa düşmesine engel olmaktır. Tüm amacımız toplumda belki de bu bilincin daha da yaygınlaşmasını, bir kişinin dahi olsa bu bataklığa düşmesini engellemek. Bu hamlenin sürekli devam etmesi gerekiyor. Sadece belli dönemlerde değil de her dönem aslında mücadele edilmesi gereken bir konudur. Bugün tüm kesimlerin, tüm kurumların aslında birlikte gençlerle hareket edebileceği, gençlere yer açacağı, ortaklaşa çalışabilecekleri bir ortam yaratılması gerekiyor.”

HDP Gençlik Meclisi Üyesi Ezgi Orak ise kapı kapı dolaşarak kampanyayı anlatacaklarını söyledi.

Gençlerin toplumun dinamizmi ve mücadelenin öncüsü olduğunu vurgulayan Orak,bugün her sokakta uyuşturucu satıldığını dile getirdi.

Orak, “Özellikle son dönemlerde izlenen güvenlikçi politikalarla neredeyse her sokak başında zırhlı araçlar bekletilmekte, sokaklar bekçi ve polisler ile doldurulmakta ve şehirlerin her tarafı 7/24 MOBESE’ler ile izlenmektedir. Böylesi güvenlikçi önlemler altında şehirlerde yoğun bir uyuşturucu ve fuhuş trafiğinin olmasının tek bir izahı olabilir; kolluk bilinçli bir şekilde bu duruma göz yummaktadır” diye konuştu.

“En ufak bir toplumsal gösteriye binlerce polisi yığabilen devlet, uyuşturucunun alenen satıldığı yerlere bir müdahale dahi etmemektedir” diyen Orak, şunları söyledi:

“Bu politikalar çok bilinçli bir şekilde izlenmektedir ve gençler bu bataklığa sürüklenmektedir. Bu kirli politikalara karşı duruş geliştiren ve müdahale etmeye çalışan mahalle sakinleri ve gençlik meclisi çalışanları kolluk tarafından engellenmektedir. Bunun yanı sıra medya aracılığıyla gençlere bağımlı ve yoz bir yaşam empoze edilmeye çalışılmaktadır. Bu politikalarla başta Kürdistan gençliği olmak üzere tüm gençler kendi toplumsal gerçekliklerinden uzak, örgütsüz ve bilinçsiz kılınmak istenmektedir.”

“Gençler şahsında yoz ve örgütsüz bir toplum yaratılmak amaçlanıyor” diyen Orak, “Kendi tarihsel, toplumsal gerçekliğinden uzak bir gençlik toplumun, toplumsal mücadelelerin öznesi ve öncüsü olamaz. Bu nedenle gençlerin her dönemden daha fazla mücadele etmeye ve örgütlü olmaya ihtiyacı vardır” diyerek, örgütlenme çağrısında bulundu. | MA