HDP’den Peşmerge’ye yönelik saldırılara ilişkin açıklama: Uluslararası Koalisyonu artan IŞİD saldırılarına karşı etkin rol almaya çağırıyoruz

HDP, IŞİD’in geçen hafta Mahmur’da Peşmerge Güçlerine düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy imzasıyla yayınlanan açıklamada  “IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyonu da bu bölgede artan IŞİD saldırılarına karşı etkin bir rol almaya çağırıyoruz” denildi.

Statüsü tartışmalı bölgelerde sivillerin yaşamının IŞİD’den gelebilecek saldırılara karşı risk altında olduğu ifade edilen açıklama şöyle:

“IŞİD’in Irak’ta, özellikle Güney Kürdistan’ın statü tartışmalarına açık bölgeleri olan Maxmur, Kerkük ve Şengal üçgeninde arttırdığı saldırılar karşısında bölgede yaşayan sivillerin büyük bir tehdit altında olduğunu yakından takip etmekteyiz.

IŞİD saldırılarına karşı hem Irak Hükümetine bağlı güçlerin hem de Peşmerge güçlerinin sivillerin korunmasına yönelik koordineli biçimde yeterli önlemleri almasını bekliyoruz. IŞİD’in daha önce Şengal’de Êzidî Kürtlere karşı işlediği soykırıma benzer soykırım girişimlerinin engellenmesi son derece kritik ve öncelikli bir meseledir. Bu bağlamda IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyonu da bu bölgede artan IŞİD saldırılarına karşı etkin bir rol almaya çağırıyoruz.

HDP olarak nerede olursa olsun sivillerin ne Irak’ta ne de Suriye’de IŞİD, El-Kaide ve benzeri köktenci örgütlerin insafına bırakılmaması gerektiğini önemle vurguluyor ve bu örgütlere karşı mücadele ederken hayatlarını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.”

IŞİD’in 2 Aralık’ta Mahmur’un Xidircice köyünde düzenlediği saldırıda 10 Peşmerge  ve 3 sivil şehit düşmüştü.