HDP’den hükümete sert tepki: Hodri meydan, kayyım atadığınız yerlerde seçim yapmakla başlayalım

HDP’li belediyelere kayyum atanmasına ve Van’daki saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilmesine tepki gösteren HDP MYK, “Hodri meydan, kayyım atadığınız yerlerde seçim yapmakla başlayalım” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, 14 Mayıs günü Van’ın Özalp ilçesinde Vefa Sosyal Destek Grubu’nu taşıyan araca düzenlenen ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı saldırının aynı gün  partinin Eş Genel Başkanları tarafından sert biçimde kınandığı ve asla kabul edilemez bulduğu hatırlatıldı.

“Bu karanlık, şaibeli ve henüz kamuoyuna zerre kadar doyurucu bilgi verilmemiş saldırı sonrasında tüm ilçe yöneticilerimiz, meclis üyelerimiz ve çeşitli zamanlarda yönetimlerimizde yer almış 70 yaşındaki anneler dahil 38 kişi gözaltına alınmıştır” denilen açıklamada “Gözaltına alınanların avukatlarına verdikleri bilgilere göre henüz kendilerine olay ile ilgili tek bir soru sorulmamış ve bir suçlama yöneltilmemiştir” denildi.

Açıklamada, “Sert biçimde kınadığımız bu olayla ilişkilendirilmemiz, daha önce de örneklerini gördüğümüz kumpasların yeni bir örneğidir. Bu gözaltılar HDP’ye yönelik yeni bir tezgahın parçasıdır. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerini kesinlikle reddediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

HDP’li Kurtalan Beledeiye Eşbaşkanı’na yönelik suçlamalara yer verilen açuklamada şu sözlere yer verildi:

“Bir diğer kumpas ise yerine kayyım atanan ve evine yapılan baskınla gözaltına alınan Kurtalan Belediye Eşbaşkanımız Baran Akgül’le ilgilidir. Akgül’e ait olduğu yalanıyla basına servis edilen notlar, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen iktidar medyasında ‘HDP’li başkanın bomba tarifi’ şeklinde haberlere konu olmuştur. ‘HDP ile PKK’nın bağlantısı bir kez daha deşifre edildi’ başlığıyla servis edilen bu haberlerde, görevden alınan HDP’li belediye başkanının ajandasından bomba tarifi ve şemaların çıktığı ileri sürülmüştür.

Ancak bu haberlerde yer alan notların, 2009 yılında Silopi Hisar Üs Bölgesi’nde Topçu Eğitim Çavuşu olarak görev yapan Akgül’ün yeğeni Tarık Kutluk’a ait eğitim notları olduğu ortaya çıkmıştır. İktidar medyası daha önceki birçok örnekte görüldüğü gibi yine HDP’ye dönük bir kara propaganda yoluyla hazırlanan bir tezgahın sürdürücüsü olmuştur.”

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’yi seçimlerde hezimete uğratacağı yönünde yaptığı açıklamaya da tepki gösterilerek, “Geçtiğimiz günlerde 5 belediyemize daha kayyım atanmıştır. Kamuoyunda bu kayyım atamalarının hiçbir meşruiyeti olmadığı için, bu tür yalan haber servisleri ile kayyım atamaları meşru gösterilmeye çalışılmaktadır. Bizler de diyoruz ki, hodri meydan. Her türlü seçime hazırız. Kendinize o kadar güveniyorsanız, önce kayyım atadığınız ve halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerde en kısa zamanda seçime gidelim. Önce oralardan, yani halkın iradesini gasp ettiğiniz yerlerden başlayalım. Haksız ve hukuksuz adımlarınıza asla meşruiyet kazandıramayacaksınız. Halk kendi iradesine yönelik bu düşmanca tutumu asla kabullenmeyecek ve unutmayacaktır. Halk partisine ve geleceğine kararlı ve inançlı bir şekilde sahip çıkacaktır” denildi.