HDP’den Demirtaş açıklaması: Gerekli işlemler derhal yapılılsın!

 HDP eş genel başkanları Buldan ve Temelli, cezaevinde kalp spazmı geçiren Selahatttin Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemlerin derhal yapılması çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli, “Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır? Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir.”

Açıklamada HDP Meclis Başkan Vekili ve Grup Başkanvekillerinin Edirne Cezaevine hareket edeceği belirtildi.

Edirne Cezaevi’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını ve 7 gündür hastaneye kaldırılmadığını açıklamıştı.

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman da, “Cezaevi doktorunun ‘İleri tetkik gerekir’ raporuna rağmen güvenlik gerekçesiyle oyalama taktiği uygulanıyor. Çok kaygılıyız, 7 gün önceki nefes darlığı ve bilinç kaybı semptomları yeniden yaşanabilir. Demirtaş’ın tedavi hakkı engelleniyor” açıklamasını yapmıştı.