HDP’den Ak Parti’ye: Terörle aranıza mesafe koyun

HDP’li Saruhan Oluç, 4 Kasım darbesi nedeniyle Meclis’te yaptığı konuşmada ‘Bu mesafe 4,5 metreden uzak olsun. Bağdadi’yi İdlib’de öldürdüler.

İdlib’de kaç tane gözlem merkezi vardı?’ dedi. Meclis Genel Kurulu’nda, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem milletvekilleri ve eş genel başkanlarına dönük 4 Kasım’da yapılan operasyon gerginliği yaşandı. HDP, 4 Kasım 2016’da aralarında HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekiline yönelik operasyon için Meclis araştırması istedi. HDP’nin önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

TANRIKULU: 4 KASIM SİYASİ BİR SÜREÇ

HDP’nin önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 4 Kasım’ın siyasi bir süreç olduğunu söyledi. Tanrıkulu, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılama sürecinden örnek vererek, “Selahattin Demirtaş ile ilgili AİHM ihlal kararı verdiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Hamlemizi yaparız’ dedi bu karardan sonra. 2 Eylül’de Demirtaş ile ilgili tahliye kararı verdi mahkeme. Demirtaş’ın 18 Eylül’deki duruşmasına gittim. Türkiye’nin içine düştüğü durumdan utandım. Hakimlerin sorduğu sorulardan utandım. 20 Eylül’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sahte evrak düzenleyerek Demirtaş’ı şüphelisi olmadığı bir dosyaya dahil etti ve yeniden tutuklama kararı verdi. 21 Eylül’de Cumhurbaşkanı “bırakamayız” dedi” ifadelerini kullandı.

‘MECLİS’İN İRADESİ YARGIYA İPOTEK’

Tanrıkulu, tüm bu süreçlerin hukuk ile açıklanamayacağını belirterek, “Dolayısıyla milletvekillerinin yargılandığı bütün dosyalar siyaset tarafından yönetiliyor. Abdullah Zeydan hakkında tahliye kararı verildi aynı mahkeme bir tutuklama daha verdi. İdris Baluken, Figen Yüksekdağ hepsinin durumu böyle. Biz burada Meclis’in iradesini yargıya ipotek ettik” dedi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, 4 Kasım’ın “siyasi bir darbe” olduğunu belirterek, “Bağımsız ve tarafsız yargı dediğimiz size bağlı yargıdır. O yargı sizin komisyonlarınız gibi çalışıyor. Sarayda oturan baş yargı ‘bırakamayız’ diyor. Bu aldığınız bütün kararlar siyasidir, darbedir. Siz siyasi rakiplerinizle siyaset yoluyla hesaplaşmıyorsunuz, yargı aracılığıyla hesaplaşıyorsunuz. HDP’nin terör ve şiddetin yanında durduğu iddiaları külliyen yalandı. Biz de size diyoruz lütfen terörle aranıza mesafe koyun. Ama bu mesafe 4 buçuk metreden uzak olsun. Bağdadi’yi İdlib’de öldürdüler. O İdlib’de kaç tane gözlem merkezi vardı? Demek ki siz aranıza mesafe koyacaksınız” dedi.

MUŞ: DAEŞ LABORATUVARDA KURULMUŞ

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş Oluç’un açıklamalarına tepki göstererek, IŞİD’in laboratuvarda kurulmuş bir örgüt olduğunu savundu. HDP’nin şiddetle arasına mesafe koymadığını iddia eden Muş, IŞİD’e en büyük darbeyi kendilerinin vurduğunu savundu.