HDP Yüksekova ve Kızıltepe’den İmralı’ya yürüyüş başlatıyor

HDP, Abdullah Öcalan’ın yıllardır avukatları ve ailesi ile görüştürülmemesi nedeniyle tecrit  uygulandığını belirterek, buna karşı Öcalan’ın hapis yattığı İmralı Cezaevi’ne yürüyüş başlatma kararı aldı.

Hakkari’nin Yüksekova ile Mardin’in Kızıltepe ilçelerinden 6 Şubat’ta İmralı Cezaevi’ne yürüyüş başlatılacak.

Kararla ilgili HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile HDP milletvekilleri Meclis’te açıklama yaptı.

Yürüyüş kararının gerekçelerini açıklayan Oluç, HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ali Kenanoğlu, Muazzez Orhan, Kemal Bülbül, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Sürücü, Kemal Peköz, Rıdvan Turan ve Hüseyin Kaçmaz’ın 21 Aralık 2022’de Meclis’te başlattığı “tecrite karşı adalet nöbeti”nin sona bugün erdirildiğini ve Yüksekova ile Kızıltepe’den İmralı’ya yürüyüş başlatma kararı alındığını duyurdu.

Adalet Bakanlığı’nı Öcalan ile avukat ve aile görüşü sağlamaya çağıran HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç özetle şunları söyledi:

“21 Aralık 2022’de, Meclis’ten Adalet Bakanlığına yürüyerek başlattığımız adalet nöbetinin bugün 32’nci günündeyiz. Bugün nöbeti sonlandırıyoruz. Bu nöbetin nedeni hepinizin bildiği gibi İmralı’da sürmekte olan derinleştirilmiş mutlak tecridin kaldırılmasıydı. Adalet Bakanlığının bu yöndeki suskunluğunun aşılması içindi. İmralı’da çok uzun zamandır bir tecrit sürüyor ve gerçekten bu tecrit Türkiye’yi aşan, uluslararası alana sirayet eden bir hal aldı. Dünyada böyle bir örnek yok. Yani Adalet Bakanlığı ve bu iktidar, dünyada olmayan bir örneği bir kez daha Türkiye’de yaratmış oldu. Bu kadar insanlık dışı ve hukuk dışı başka bir uygulama dünyada yok. Tecrit sadece avukat görüşünün yapılmaması, aile görüşünün ve telefon görüşünün yapılmaması değildir. Elbette bunların hepsi ama tecrit hukukun sıfırlandığı noktadır. Tecrit aynı zamanda bu iktidarın, Kürt halkının kazanmış olduğu demokratik kazanımları ortadan kaldırma politikasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç (ortada) ile HDP milletvekilleri Meclis’te açıklama yaptı.

“Mart 2021’den beri herhangi bir görüşme yapılamadı”

Mart 2021’den beri İmralı’dan herhangi bir haber alınamıyor. Mart 2021’den beri herhangi bir görüşme yapılamadı. Disiplin cezaları gerekçe gösterilerek bütün avukat ve aile başvuruları reddedildi. Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin yaptığı başvurular ya reddedildi ya cevapsız bırakıldı. 2018 yılından bugüne kadar 13 kez disiplin cezası aldığı söyleniyor. 13 kez. Bugüne kadar verilen disiplin cezalarının gerekçeleri avukatlara bildirilmiyor. İtiraz süresi dolduktan sonra avukatlara bilgi veriliyor. Son 11 yılda yalnızca 5 kez avukat görüşü yapıldı, son 8 yılda sadece 5 aile görüşü yapıldı. Böyle bir durumdan bahsediyoruz. Yani insanlık dışı ve hukuk dışı bir tecritten bahsederken veriler bu şekildedir. Mart 2021’den beri hiçbir görüş yapılamamakta, hiçbir bilgi alınamamaktadır. Açık açık ulusal ve uluslararası hukuk çiğnenmektedir, Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmeler çiğnenmektedir.

Cezaevlerinde tutulan her hükümlü ve tutuklunun avukatları ve aileleriyle görüşme yapma hakkı vardır. Bir kişi için ya da İmralı’da tutulan 4 kişi için bu hakkın uygulanmaması kabul edilebilir bir durum değildir.32 gün sonra adalet nöbetini sonlandırıyoruz ve sonrasında 6 Şubat’tan itibaren Yüksekova ve Kızıltepe’den başlayacak şekilde iki koldan “Çözüm İçin İmralı’ya Yürüyoruz” yürüyüşünü ve etkinliklerini başlatacağız. Çünkü bu hukuk dışı durumun bir an evvel sona ermesi ve görüşmelerin yapılması gerekiyor. Adalet Bakanlığına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Hukukun işlemesini sağlayın, yapılan başvurulara cevap verin, bir avukat görüşmesinin yapılmasını sağlayın. İmralı’da hükümlü bulunan 4 kişinin avukat görüşmeleri için gereken izinlerin çıkarılmasını sağlayın.”