“HDP kapatılsın” çağrısına AK Parti’den olumsuz yanıt geldi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” çağrısına Cumhur İttifakı ortağı AK Parti’den olumsuz yanıt geldi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Parti kapatmaların Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrısına destek vermedi.

NTV canlı yayınında konuşan Kurtulmuş, “Türkiye milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP’nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye’yi konuşuyor olabilirdik. HDP’ye ‘terörle aranıza duvar örün’ diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” dedi.

MHP lideri Bahçeli, “HDP’yi, Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur. Bu terör ve bölücülük yatağı kapatılmalıdır” çağrısına ilişkin, “Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” demişti.

 ABD’YE TEPKİ: S-400’LERİ LAF OLSUN DİYE ALMADIK

ABD’nin  yaptırım kararının tek taraflı bir karar olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Siyaseten kabul etmek mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bunu reddediyoruz. Akıl dışı vahim bir karar. Etkileri az olacak. Bu adımların rasyonel olmadığını ABD için de vahim sonuçları olacağını ABD’li siyasetçiler biliyorlardır. ABD, Türkiye gibi bir müttefiki kaybetmek istemez” diye konuştu. 

Hükûmetin S-400’lere karşı tutumuna da değinen Kurtulmuş,”Bizim buradaki tavrımız açık. Bu kadar büyük paralar vererek aldığımız S-400’leri laf olsun diye almadık. Türkiye burnunun dibinde terör örgütlerinin olduğu bir ülke. Türkiye’ye karşı hava saldırısı düzenlendiğinde önleyecek bir gücümüz olması zorunlu. Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını karşılamıyorlar. Türkiye bir zorunluluk olarak S-400’e yönlendirilmiştir” ifadesini kullandı.