HDP: İmar affından 3 milyon 252 bin yapı faydalanmış, bunun hesabı sorulmayacak mı?

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün partisinin grup toplantısında “Türkiye’nin son 20 yılda geçmişe kıyaslanamayacak kadar ilerleme kaydettiği” sözlerine ilişkin Oluç, “Bu mu ilerlemeniz? Son 20 yılda geçmişle kıyaslanamayacak ilerlemenin sonucunda 45 binden fazla insanın hayatını kaybetmesi mi ilerlemeniz? Geç kaldınız, hazırlıksız yakalandınız, ortada bir ilerleme falan yok” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında depremde “yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binaların yüzde 98’inin 2000 öncesi yapıldığını” söyleyen Erdoğan’a cevaben Oluç şu şekilde konuştu:

“Hiç sıkılma yok! Ya siz 10 yılda 10 tane imar affı çıkardınız. Bunu kim çıkardı? Bu iktidar çıkardı. En son 2018’de imar affı çıkardınız. Peki, bu kadar bina yıkılmış, güya 2000 öncesi yapılan binalar bunlar, o zaman niye af çıkardınız da bütün bu binaları affettiniz? Bunun hesabı sorulmayacak mı? 3 milyon 252 bin bina, yapı faydalanmış 2018’de çıkarılan en son imar affından. Bunun 10 bin 629’u Adıyaman’da, yıkılan yerlerden bahsediyoruz. Hatay’da 56 bin 464 imar affından yararlanmış bina. Maraş’ta 39 bin imar affından yararlanmış bina, Malatya’da 22 bin, diğer illere gelmiyorum.”

Erdoğan’ın bölgede güvenlik sorunu olmadığı sözlerine ilişkin ise Oluç şunları kaydetti:

“O zaman neden OHAL’i ilan ettiniz? Biz OHAL’e gerek yok, afet bölgesi ilanı yeterlidir dediğimizde neden dinlemediniz? Siz OHAL’i başka bir şey için ilan ettiniz. Çevre Bakanlığı’na OHAL sayesinde çok büyük yetkiler verdiniz. Plan gerekmeksizin yapılaşma yapabilecek ve yerel yönetimleri devre dışı bırakma imkanını sağlayacak adımları ve imkanları verdiniz. Ormana ve mera alanlarına inşaat yapılmasının önünü açtınız. İskan alanlarında plan ve imar uygulamaları olmaksızın harekete geçilebilecek ve itiraz edilemeyecek. Bunu sağladınız. Taşınmaz mülkiyetini kısmen ya da tamamen başka bir alana aktarmanın imkanını sağladınız. Acele kamulaşmanın önünü açtınız. Askı ve itiraz süreçlerini devre dışı bırakma süreçlerini devre dışı bıraktınız. Taşınmazları başka yere aktarma imkanı sağladınız” dedi.

Oluç, “Gerçekten 14 Mayıs’ta seçim olduğunda millet bu hesabı kesecek. Deprem ve afet konusunda yapılmamış olanların, hazırlıksızlığın, bu kadar insanın hayatını kaybetmiş olmasının siyasi sorumlusundan, iktidar ittifakından, yani Cumhur İttifakı’ndan hesabı soracak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.