HDP iktidara seslendi: Deprem kayıplarının faili meçhule dönüşmesinden tarih karşısında siz sorumlu tutulacaksınız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, deprem bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmalarıyla ilgili iktidara seslendi ve, “Deprem kayıplarının faili meçhule dönüşmesinden tarih karşısında siz sorumlu tutulacaksınız.” dedi.

Buldan, “Çadır kentler şehirlerden uzak yerlere kurulmuştur. Şartları halen uygun değildir. On binlerce insanın hala lavabo sorunu çözülebilmiş değildir. Sağlık sorunu giderek artmaktadır. Yardım dağıtım merkezleri halen yurttaşların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak düzeyde değildir. Büyük bir organizasyon sorununun yaşandığını kendimiz gittik gözlerimizle gördük.

“Enkazların altında halen cansız bedenler var. Bu bedenlerin vücut bütünlüğü dikkate alınmadan, ölüye saygı ilkesi gözetilmeden paldır küldür yürütülen enkaz kaldırma çalışması derhal durdurulmalıdır.

“Önce cenazelere ulaşılmalıdır. İktidarı buradan bir kez daha uyarıyoruz; ortaya çıkarılmayan veya vücut bütünlüğü bozulan cenazelerden ve kayıplardan birebir siz sorumlusunuz. Deprem kayıplarının faili meçhule dönüşmesinden tarih karşısında siz sorumlu tutulacaksınız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye kamuoyu refakatsiz kalan çocuklarla ilgili çok ciddi endişe içerisindedir.” diyen Pervin Buldan sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuklar nerededir? Bu sorunun cevabını bu iktidar vermek zorundadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumları özellikle uyarıyorum. Gözümüz üzerlerindedir. Bu çocuklar sizin sorumluluğunuz altında. Başlarına geleceklerden başta bakanlık sorumlu olacaktır. Biz de HDP olarak bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye’nin kontrolündeki Afrin’den deprem sonrası sağlıklı bilgi alınamamaktadır” diyen Buldan, “Afrin’in kapıları derhal bağımsız ve güvenilir yardım kuruluşlarına, basına ve izleme örgütlerine açılmalıdır.” çağrısı yaptı.